Oddělení hematologie, biochemie a krevní transfúze Ústřední vojenské nemocnice v Praze

Napište nám

zjisteni protilatek v 36 tydnu tehotenstvi

Dobry den chtela jsem se zeptat co pro me znamenaji tyto vysledky
krevni skup. A
RhD neg.
Du neg.
fenotyp. ccddee kk cw
primy antiglobulinovy test negativni
papain pri 37°c pos
papain pri 37 c autokontrola positivni
liss nat pri 37°c negativniliss nat pri 37c autokontrola negat.
zaver: v plasme pacientky zjisteny nepravidelne tepelne antierytrocytarni protilatky a autoprotilatky,v.s.nespecificke-z hlediska hon klinicky nevyznamny nalez.senzibilizace erytrocytu protilatek neprokazana.doporuceni kontroli protilatek v pripade dalsiho tehotenstvi.doporuceni k hemoterapii:erytrocytarni transfuzni pripravky aplikovat dle fenotypu,pacientku pred transfuzi zajistit hydrocortizonem a zvysenou observaci behem aplikace transfuzi .
zajima me co to znamena pro moje miminko je to moje prvni teho. dekuji za odpoved a za vas cas s pozdravem misa

05.12.2012, Misa

Imunohematologický nález

Pro Vás ani miminko nález neznamená žádné klinicky významné riziko. Bližší informace Vám poskytne Váš ošetřující lékař (gynekolog).

Dr.M.Bohoněk, 16.12.2012

trombocytoza

Dobrý den mám k vám dotaz.

Moji manželce po odběru krve zdělil lékař vysokou hladinu trombocytú odeslal ji do krevního centra a tam ji místni primář zdělil že má asi leukémii.Manželce je 42 let hladinu trombocytu u prvního testu měla o 400 větší dnes po další kontrole mněla hladinu mírně zvyšenou zastupujicí lékařka ji napsala že shledává nalez jako Trombocytoza reaktivní a kontrolu za 3 měsíce.Manželka se mi po první diagnoze nervově zhroutila a já tet nvím jak dál mám se obávat nebo vzít ženu do Fakultní Nemocnice v Ostravě Porubě a nechat ji vyšetřít u jiných lékařu.

Předem děkuji za odpověd.Schneider

04.12.2012, Schneider Miroslav

Trombocytoza

Na základě kusých informací se nemohu tako na dálku kvalifikovaně vyjádřit. V případě nejistoy a pro zklidnění je opakovné vyšetření, event. i na jiném pracovišti, určitě vhodné.

Dr.M.Bohoněk, 16.12.2012

KO

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor brali mi krev krevní obraz. Výsl. Neutrofily 27,7, Tyče 0,8, Lymfocyty 65,9, hodnocení dif - v některých lymfo plasm.reakce.Děkuji za odpověď.Irena

03.12.2012, Irena

Krevní obraz

Výsledek krevního obrazu lze posoudit pouze komplexně a v souvislosti se zdravotním stavem pacienta a výsledky dalších vyšetření. S otázkou na jeho interpretaci se proto musíte obrátit na svého ošetřujícího lékaře.

Dr.M.Bohoněk, 04.12.2012

Dárcovství

Dobrý den,
je pravda, že darovat krev se nedá pokud byl v předchozích 14 dnech užit ibalgin, paralen a podobné léky? A pokud ano, tak z jakého důvodu?

Děkuji za odpověď.

03.12.2012, Martina

Úžívání léků

Není to pravda, pokud ovšem léky neužíváte z důvodu chřipky nebo nachlazení. Pak je možné darovat krev až 2 týdny po uzdravení.

Dr.M.Bohoněk, 03.12.2012

Dárcovství a hypotyreóza

Dobrý den.
Jsem dlouholetý dárce krve, vždy jsem mohla krev dávat zcela bez problémů, až na občasný nízký hemoglobin (to znamenalo výpadek tak 1x za tři roky).
Letos v létě (červen) mi byla diagnostikována hypotyreóza, užívám 1x denně Euthyrox50, při kontrole v září už jsem měla výsledky v normě.

Chci se jen zeptat, jestli mě toto onemocnění vyřazuje z dárcovství, či nikoliv?
Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den.

23.11.2012, Lenka Hinková

Dárcovství krve a hypothyreoza

V případě kompenzované hypothyreosy můžete být dárcem krve a jejích složek.

Dr.M.Bohoněk, 23.11.2012

Krevní rozbor

Dobrý den,
chtěla bych udělat celkový krevní rozbor u syna (5 let), a i imunologický rozbor (vč. testu na chlamydie), je to u vás v nemocnici možné, popř. prosím o radu kam se obrátit.
Děkuji.

21.11.2012, Alena

Krevní rozbor

ÚVN pediatrickou péči neposkytuje. Váš jediný správný postup je obrátit se na praktického dětského lékaře, který má v péči Vašeho syna.

Dr.M.Bohoněk, 21.11.2012

permanentní make up

Dobrý den,
je možné darovat krev i po permanentním make upu. (tetování očních linek) Nebo je také možné darovat až po půl roce?
Díky Lucie

19.11.2012, Lucie

Permanentní make up a darování krve

Je to shodné jako u tetování - darovat krev a její složky je možné až po 6ti měsících.

Dr.M.Bohoněk, 20.11.2012

rittalin

Dobrý den dcera která měla oboustranný reflux ledvin na kontroly chodíme co půl roku a moče odebíráme co 3 měsíce teď je jí 14 let.Brala rittalin na ADHD 5 let a pocelou dobu měla zvýšené leukocity v moči teď jsme 3 měsíce vynechali rittalin a moče jsou naprosto v pořádku je souvislost mezi podáváním léku? Děkuji

18.11.2012, Kateřina

Leukocyty v moči

Přítomnost leukocytů v moči je známkou infektu močových cest, která může být průvodní komplikací ledvinného refluxu. Bližší informace k laboratorním nálezům u Vaší dcery Vám ale musí poskytnou ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 19.11.2012

quick

dobry den, chcem sa vas opytat ako je to s vysledkami quicka.
z nasho laboratoria si vsimam, ze casto pridu vysledky, pri ktorych je sice INR v norme, ale APK% je vysoke prip. naopak
(napr. INR 0,87 a APK 140%,
alebo INR 1,17 a APK 76%,
ref.0,85-1,15/75-125).
nemalo by to predsa korelovat, a pokial je APK vysoke tak by malo byt INR nizke? resp.obe hodnoty v norme?
mozem vediet ako je to vo vasom laboratoriu?
mame podozrenie ci nemaju nejaku chybu v kalibracnej krivke a preto su tie hodnoty casto nezosuladene.
aka je to interpretacia pre lekara, pokial vidi takyto protichodny vysledok?
vopred velmi dakujem za odpoved, pomozete nam.

14.11.2012, nataša

Quickův test

Protrombinový (Quickův) test: o monitoruje vnější cestu aktivace přeměny protrombinu na trombin, tj. odráží sníženou plazmatickou hladinu nebo porušenou funkci především FVII, protrombinu, dále i faktorů V, X a fibrinogenu. o slouží nejčastěji k monitorování terapie antagonisty vitaminu K, tj. kumarinovými preparáty (Warfarin, Lawarin) Vyjádření výsledku protrombinového testu se liší, je–li pacient léčen kumarinovými preparáty, nebo pokud je bez terapie těmito léky. Odlišnost spočívá v rozdílném pojetí interpretace výsledku: 1) K výsledku PT bez terapie, pacient neužívá kumarinové preparáty Změří se koagulační čas pacienta (tP), koagulační čas kontrolní plazmy (tN) a vypočítá se protrombinový poměr PT-ratio = tP / tN. Referenční rozmezí pro PT-ratio je 0,8 – 1,2. 2) U pacientů léčených kumarinovými preparáty se měří stejné časy jako u PT bez léčby, ale výsledná hodnota poměru (tP / tN) se dále porovnává s hodnotami aktuálního mezinárodního standardu (WHO International Standard Thromboplastin). Převod se uskuteční pomocí hodnoty ISI (international sensitivity index), tzv. čistoty použitého tromboplastinu. Výsledek se vyjadřuje v hodnotách INR (International Normalized Ratio). Normální rozmezí PT- INR se neuvádí ! Terapeutické hodnoty INR volí lékař podle stavu a diagnózy pacienta, obvykle v intervalu INR 2 – 4. Hodnota INR 5 je kritická! 3) Jelikož laboratoř nedostává vždy údaje o léčbě pacientů uvádí se obvykle obě varianty výsledků a na úvaze ošetřujícího lékaře, jak bude výsledek dále interpretovat.

Dr.M.Bohoněk, 19.11.2012

Clexane

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat mam nalomený nár, nosim ortézu a každý den si pícham clexane 4000 anti-Xa/O4ml, dostala jsem jen dvě balení, mohla bych vědět jestli si můžu dát nějaký alkohol a co se mi může stát?
Děkuji.

11.11.2012, Denisa V.

Clexane a alkohol

Skledna vína nebo jedno pivo nevadí. Ale obecně platí, že při užívání všech léků není vhodná konzumace alkoholu, který ovlivňuje funkci jater a následně pak účinnost léků.

Dr.M.Bohoněk, 19.11.2012

Vyšší hodnoty APTT

Dobrý den, ráda bych se optala . Dnes měl syn nastoupit na ošetření zubů ( 2,5let ) v celkové narkóze.Bohužel anesteziolog zákrok zamítl s tím, že má špatné výsledky APTT 1.75 a leukocyty 4.3,přitom jsem včera byla u dětské a u ní vše v pořádku , dnes mi opět potvrdila, že vůbec nechápe proč syna nevzali. Mohu znát Vás nestranný názor?????Na termín operace čekáme už 6 měsíců. Velice děkuji

06.11.2012, Kateřina Veselá

APTT

K jedné dílčí hodnotě z laboratorního výsledku se takto na dálku nemohu přesně vyjádřit. U malých dětí, se ale občas vyskytuje nález prodloužených časů koagulačních vyšetření, který bývá velmi často způsoben odběrem krve(malé děti se obtíženě odebírají). Takové vyšetření je nutné zopakovat. Bližší informace Vám ale poskytne ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 19.11.2012

Darce

Dobrýden,
rád bych daroval krev achtěl bych vědět jestli se dělá vyšetření krve a jestli bych mohl informace o vyšetření mé krve získat písemě a také abych se dozvěděl mou krevní skupinu pokud to vše bych se dozvěděl tak k Vám zajdu co nejdříve jsem z Prahy 3.Děkuji Braunstein

03.11.2012, František Braunstein

Darování krve

Veškeré potřebné informace získáte na těchto stránkách, po rozkliknutí "Pro dárce" na horní liště. Krevní skupinu se dozvíte po obdržení legitimace dárce krve.

Dr.M.Bohoněk, 04.11.2012

Darovaní plasmy- alergie?

Dobrý den,
ráda bych darovala plazmu,ale neím zda můžu. Jsem alergická především na roztoče a pyly. Užívám denně Aerius a MontelukastStada. Chodila jsem taky na injekce na tu alergii( nevím už, jak se to jmenovalo. Taky mám málo hořčíku, taže ho beru v tabletách.
Jsem vhodný dárce krevní plazmy?

01.11.2012, Veronika Skibová

Dárcovstí při alergii

Pokud nemáte aktuální klinidké obtíže a momentálně neabsolvujete tzv.hyposensibilizační léčbu podkožními injekcemi, tak samotná alergická dispozice pro dárcovství krve a jejich složek nevadí. Hodnoty horčíku se nesledují.

Dr.M.Bohoněk, 02.11.2012

Protilátky pozitivní

Dobrý den, minulý týden mi gynekolog sdělil, že má pozitivní protilátky. Má krevní skupina je AB RH+ při prvním těhotenstvím jsem neměla žádné problémy, letos v únoru jsem musela těhotenství přerušit, jelikož se plod nevyvíjel. Nyní jsem v 25týdnu a v závěru zprávy je: Prokazujeme aloprotilátky Anti-D, anti-C a anti-G /titr anti-D/-G je 8 v gel.-NAT s D+C-(Ror) a anti - C /-G32(r¨r)/. Nelze vyloučit anti - Cw. Můžete mi to vysvětlit, co to vše znamená a kde vlastně vůbec vznikl problém, u prvního těhotenství bylo vše v pořádku. Děkuji

30.10.2012, Petra

Pozitivní protilátky

Podrobné vysvětlení by Vám měl poskytnout v prvé řadě Váš ošetřující gynekolog, který zná podrobně Váš zdravotní stav i anamnézu. Takto na dálku mohu pouze obecně říci, že protilátky mohou být následkem předcházejícího těhotenství, jako reakce na kontakt s krvinkami plodu případně transfuze (pokud jste ji někdy v minulosti obdržela). Určtitě je potřeba jejich nález ověřit dalším vyšetřením, zejména jejich sílu (titr) a na základě toho se bude volit další postup. Samotný výskyt protilátek ale nemusí pro plod nic znamenat - záleží na krevní skupině plodu a také jejich titru.

Dr.M.Bohoněk, 02.11.2012

Vyšetření krve

Dobrý den..
Zjistí se při provádění vyšetření vzorku krve při odběru (dárce krve) že dárce byl, nebo je, nakažen lymskou boreliozou?
Děkuji.

26.10.2012, Martin

Lymská borelioza

Lymská borelioza se u dárců krve nevyšetřuje. Bližší informace naleznete na těchto stránkách, po rozkliknutí "Pro dárce", v horní liště.

Dr.M.Bohoněk, 26.10.2012

darování krve

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nutné se na odběr krve objednávat, nebo stačí dorazit v den odběrů. Na jaře jsem byla prvně darovat krev Jindřichově Hradci, kter studuji VŠ, ale volné termíny na jejich transfůzním oddělení jsou až v březnu.
Děkuji za odpověď

25.10.2012, katka

Darování krve v ÚVN

V ÚVN se na odběry plné krve objednávat nemusíte. Bližší informace naleznete na těchto stránkách, po rozkliknutí "Pro dárce", v horní liště.

Dr.M.Bohoněk, 26.10.2012

Mutace v těhotenství

Dobrý den,

při molekulárně genetickém vyšetření mi zjistili tyto mutace:

Genotyp 677CT heterozygot polymorfismu + Genotyp 1298AC heterozygot polymorfismu. Dále se ve zprávě píše - Prokazujeme nález dvou mutovaných alel. Alely jsou většinou v pozici TRANS. Prevalence kolem 10%. Bez prokázané hyperhomocysteinémie je klinický význam malý.

Chtěla jsem se zeptat zda je možné, že by tato mutace zapříčinila spontánní potrat v 10tt.

děkuji Alena V.

25.10.2012, Alena V.

Mutace MTHFR

Velmi pravděpodobně nikoli. Přesněji Vám ale může odpovědět pouze ošetřující lékař (gynekolog nebo hematolog), který zná podrobně Váš zdravotní stav.

Dr.M.Bohoněk, 26.10.2012

Zjištění krevní skupiny

Dobrý den,
prosím vás - dalo by se u vás zjistit, jakou mám krevní skupinu? Kolik by to případně stálo? Předem děkuji za odpověď

25.10.2012, Tereza

Vyšetření krevní skupiny

Ano, je to možné. Ceníky laboratorních vyšetření jsou k rozkliknutí na horní listě těchto stránek.

Dr.M.Bohoněk, 25.10.2012

cytogenetika

Dobry den prosim vas co znamena,zadam vas o prelozeni a poradne vysvetleni toho to vysetreni a vysledku.MLPA nebyla u plodu detekovana mikrodelece analyzovanych chromozomalnich oblasti,22q11.21q11.23 a 22q11.1 dekuji za odpoved.vse vyslo normalni z pozdravem p.Lada

23.10.2012, Ladislav

Cytogenetika

Toto je dotaz mimo odbornost těchto stránek. Obraťte se na ošetřujícího lékaře, který vyšetření ordinoval nebo přímo na cytogenetickou laboratoř, která vyšetření provedla.

Dr.M.Bohoněk, 24.10.2012

warfarin a pangamin

Dobrý den,prosím může moje máma užívat spolu s warfarinem i pangamin.Má totiž kromě před 2lety prodělané embolie i roztroušenou sklerozu-na ni vitaminy skupiny B potřebuje,nebo mi doporučíte jiný preparát s vitamíny skupinyB?Kdysi ji píchali milgammu-taky nevím,jestli by třeba tyto injekce zas mohla,nebo kvuli warfarinu injekce ne?Děkuji za odpověď.Tomková

23.10.2012, Tomková Marcela

Warfarin a Pangamin

Vitaminy skupiny B při Warfarinu nevadí, tj. Pangamin i Milgammu může maminka užívat bez obav společně s Warfarinem.

Dr.M.Bohoněk, 24.10.2012

PDW

Dobrý den.
ja mám ž 4 roky neustále znížené PDW . Lekárka a ko keby to prehľadne nikd mi nepovie čo to je a prečo to mám tak. Môže to byť nebezpečné pre mna? mám 47 rokov a mám vo výsledkoch z krvi PDW--10.00-fi , a má byť od 15.5-19 tak že má o dosť znížené čo to je , dakujem pekný den-

20.10.2012, Hanka

PDW

Parametr se jmenuje "objemová variabilita trombocytů" a jedná se o pomocný údaj, který se vyhodnocuje zřídka, pouze při některých trombocytárních poruchách. Je-li ale jinak krevní obraz v pořádku, nemusíte se ničeho obávat.

Dr.M.Bohoněk, 20.10.2012

nízké trombozity u miminka

Dobrý den,prosím co znamená u miminek nízké trombozity ?dá se to vyléčit,nebo bude na lécích .Děkuji
odpověd´prosím na email:krapkova.ruzena@seznam.cz

19.10.2012, Křápková Růžena

Nízké trombocyty

Zřejmě se jedná o nález nižších hodnot tromobocytů, tj. krevních destiček v krevním obraze. Nemusí to znamenat vůbec nic, bližší informace Vám může poskytnou ale pouze ošetřující lékař, protože na takový dotaz bez znalosti podrobností nelze na dálku přesněji odpovědět.

Dr.M.Bohoněk, 20.10.2012

prasklá žíla

Dobrý den, pravidelně chodím darovat krev i plazmu (krev tak 3-4x za rok a plazmu tak 5-7x za rok (zatím 107 bezplatných odběrů) dnes při odběru plazmy se stroj neustále sekal až to vyústilo v to že při vracení krvinek mne ruka dost rozbolela tak jsem to sestře nahlásil a ta mi sdělila že mi praskla žíla. To se mi ještě nestalo. Tak se odběr ukončil já vypil několik kelímků čaje abych doplnil tekutiny když mi díky předčasně ukončenému odběru nevraceli fyziologický roztok. Na místě vpichu zůstala bulka a pobolívá to stále tak si to teď leduji, mám s tím dělat ještě něco jiného? Za 14 dnů jsem zvažoval darování krve, mám raději počkat nebo s klidem za 14 dnů mohu na odběr jít? Berou mi stále ze stejné ruky protože na ní mám výraznou žílu zatímco na druhé moc vidět žíly nejsou.

18.10.2012, Petr

Praskklá žíla

To je bohužel komplikace, se kterou se občas setkáváme. Doporučuji s darování z dané žíly přerušit alespoň na 6 měsíců, po dobu obtíží ledovat a event. masat heparoidovou mastí. Neznamená to ale nutně, že nebude moci darovat krev a plasmu po uvedenou dobu vůbec, pokud budete chtít, zkuste odběry z druhé ruky, zkušené sestry dokáží odběr i ze žil, které nejou na první pohled příliš patrné.

Dr.M.Bohoněk, 20.10.2012

Reaktivní test

Dobrý den,

před nějakou dobou jsem byla darovat krev a ÚVN mi přišel dopis, že jsem měla pozitivní reaktivní test na Syfilis a že ostatní podrobné testy v laboratoři jsou negativní a doporučujete mě zařadit k odběrům cca po půl roce.

Co to prosím přesně znamená? Nikdy jsem žádné zdravotní problémy tohoto typu neměla.

Předem moc děkuji

16.10.2012, Katka

Reaktivní test

Protože diagnostické testy na sledované infekce jsou velmi citlivé, tak se občas stane, že test vykazuje nespecifický reaktivní výsledek, aniž by výsledek znamenal pozitvní výsledek pro danou infeci (negativita je vždy potvrzena vyšetření ve Národní referencní laboratoři Státního zdravotního ústavu a tak to bylo i ve Vašem případě). Jedná se proto o více administrativní, než medicínkou záležitost, nemusíte se ničeho obávat a k dalšímu odběru se dostavte tak, jak Vám bylo doporučeno.

Dr.M.Bohoněk, 20.10.2012

MTHFR

Dobry den,mam za sebou dva potraty,prvy v 4tt a druhy v 10tt,zistili mi polymorfizmus mthfr c677t heterozygot a a1298c heterozygot,chcela by som sa opytat ci to moze mat vplyv na potracanie a ci by ste mi odporucili brat nejake injekcie na riedenie krvy,dakujem pekne za odpoved.

12.10.2012, Nela

MTHFR mutace

Tyto mutace samy o sobě nepředstavují riziko vedoucí ke zvýšenému vzniku žilní trombozy, tj. i z tohoto důvodu proběhlých potratů. Doporučuji ale vyšetření a stanovisko hematologa.

Dr.M.Bohoněk, 19.10.2012

Faktor V leiden v tehotenstve

Dobrý deň, som sledovaná hematol. ambulanciou pre zistenú dedičnú rezistenciu na akt. prot C (APC-R) faktor V Leiden Heterozygót MTHFR C677T C/T s normohomocysteinémiou. Vždy mávam pritom znížené tromobocyty (najviac v r.2005 Trc-66), teraz august 2012 PLT-120. Som v šiestom týždni tehotenstva. Môj gynekológ má názor, že by som mala užívať heparín na zníženie rizika potratu. Som z toho vystrašená, pretože dieťatko je vytúžené (po dlhom čase snaženia) a dvaja odborníci hematológovia sa vyjadrili, že stačí nasadiť nízkomol. heparín až na konci druhého trimestra. Myslíte si tiež, že dieťatku nič nebude hroziť? Napr. vznik zrazenín v malých cievkach, ktoré zásobujú placentu... Ja mám 28 rokov, nefajčiarka, nebrala som antikoncepciu a každý deň chodím v rámci prevencie aspon 30 min na prechádzku. Je protrebná u mňa liečba už teraz?
Ďakujem

09.10.2012, Monika

Mutace F V Leiden v těhotenství

Každý pacient se posuzuje individuálně a bez bližších informací Vám na dálku nemohu dát jasné vlastní doporučení. To Vám ale již dali specialisté hematologové a myslím, že není důvod se tohoto doporučení nedržet.

Dr.M.Bohoněk, 19.10.2012

Darování krve

Dobrý den,

chtěla bych tento pátek poprvé darovat krev.
Berete dárce, kteří mají krevní skupina AB+?
Je možné se někde objednat a co vše je potřeba si sebou donést?
A proběhne odběr hned na poprvé?

Předem děkuji za odpověď.

08.10.2012, Jana

Darování krve

Odpovídám sice již po termínu, ale kdy a kde lze darovat krev je vždy aktuálně uvedeno na těchto stránkách, v sekci pro dárce, stejně jako podmínky darování. V případě, že je dárce v pořádku, proběhne odběr hned na poprvé. Pokud by byl omezen odběr nějaké krevní skupiny, informace je vždy na titulní straně těchto stránek.

Dr.M.Bohoněk, 19.10.2012

warfarin - pradaxa

Dobry den. Mamicka uz dlhsie uziva warfarin. Je mozne ho vymenit za Pradaxu? Dakujem

04.10.2012, Silvia

Warfarin za Pradaxu

Záleží na důvodu, proč Warfarin užíváte, aktuálním zdravotním stavu a event. obtížích při užívání Warfarinu. V určitých indikacích (kardiologických, neurologických a angiologických) lze Pradaxu předepsat na účet zdravotního pojištění, ale toto oprávnění má pouze specialista kardiolog, neurolog, angiolog nebo internista. Lék lze předepsat i mimo režim úhrady zdravotní pojišťovnou a pacient si jej tak může zaplatit sám.

Dr.M.Bohoněk, 19.10.2012

darování po IVF

Dobrý den,
je možné - a kdy - darovat po IVF?

03.10.2012, Andrea

Darování po IVF

Zaleží na výsledku IVF. V případě neúspěchu 6 měsíců po výkonu, v případě úspěšné početí pochopitelně nejdříve až měsíců po porodu, resp. po ukončení kojení.

Dr.M.Bohoněk, 19.10.2012

lawarín a strava

Dobrý deň, moja mamka má 76 r. a má krčové žily, ktoré sa jej neustále zapaľujú aj sa jej už tri krát spravila otvorená malá asi 1,5 cm ranka v oblasti členku.Teraz behom mesiaca vybrala 3 antibiotika, ale noha stále opuchnutá a páli, boli pichá aj je na pohľad červená až skoro ku kolenu.Berie aj detralex aj lawarín okrem iných liekov .Je pravda, že pri liečbe lawarínom je potrebné dávať pozor na stravu tkz. zelenú s obsahom vit. K ? (Kapusta, strukoviny, vňať petržlenu...)Nikto nás na to neupozornil.Ďakujem

02.10.2012, Danka

Dieta při Lawarinu

Ano, při užívání tzv. kumarinových preparátů, jako je Warfarin a Lawarin, je nutno se vyvarovat potravinám, které obsahují zvýšený obsah vitaminu K, který snižuje účinky léku. Jedná se zejména o listovou zeleninu. Více naleznete např. na www.warfarin.cz.

Dr.M.Bohoněk, 03.10.2012

Opar na rtu

Dobrý den, pokud se mi udělal na rtu opar, je možno darovat plazmu, nebo je vhodné počkat až zmizí? Děkuji

27.09.2012, Viktor

Opar a darování plazmy

S darováním plazmy určitě vyčktejte alespoň 2 týdny po zhojení.

Dr.M.Bohoněk, 28.09.2012

Darovanie krvi obcanmi SR

Dobry den, som obcankou SR, v Prahe fungujem uz 5 rokov - ako studentka a mala by som zaujem darovat krv. Poistovnu mam vsak Vseobecnu zdravotnu poistovnu na Slovensku. V cecham mam na zaklade europskeho preukazu vystaveny stale nejaky doklad Vseobecni pojistovnou o mezinarodnej zmluve , kt. plati vzdy cca 6 mesiacov. Je v mojom pripade mozne u Vas darovat krv? Dakujem

24.09.2012, Jana

Darování krve pro občany SR

Pokud máte v ČR dlouhodobý studijní nebo pracovní pobyt, může být dárcem krve.

Dr.M.Bohoněk, 24.09.2012

cholesterol

Dobrý den,

dělají se při odběru krve testy i na cholesterol?

24.09.2012, Tomáš

Vyšetření na cholesterol

Vyšetření na cholesterol se u dárců krve neprovádí. Bližší informace o testování dárců naleznete na těchto stránkách, po rozkliknutí "Pro dárce" v horní liště.

Dr.M.Bohoněk, 24.09.2012

Trombofilie a tetování

Dobrý de, chtěla jsem se zeptat jestli je možné nechat se tetovat když jsem nositel mutace FV-Leiden? Děkuji za odpověď

21.09.2012, Barbora

Tetování při Leidenské mutaci

Ano

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

Toxoplasmoza v 17 tt

Dobrý den, jsem v 17 tt a byla mi zjištěna v krvi toxoplasmoza, laboratoř požaduje nový odběr krve, co prosím znamenají hodnoty Igg 13,2 a Igm negativní, jsem podruhé těhotná ( otěhotněla jsem po 13 měsících od narození prvního dítěte ) u prvního těhotenství v krvi nebylo zjištěno nic. Moc děkuji.

20.09.2012, Zhast

Toxoplasmosa

IgG jsou tzv.anamnestické protilátky, tj.laboratorní známka, že jste danou chorobu prodělala, resp.s danou infekcí jste se setkala. IgM jsou známky aktivní (akutní) infekce. Tj. ve Vašem případě nález svědčí pro kdysi prodělané chorobě, resp.kontaktu s danou infekcí.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

Co je vrodena trombofilia ?

Dobry den zistili mi vrodenu trombofiliu s mutacio genu A1298C v heterozygotnej forme co to prosim znamena?dakujem pekny den

20.09.2012, Maria

Vrozená trombofilie

Vrozená trombofilie je geneticky daná dispozice zvýšeného rizika vzniku žilní trombozy (dolních končetin, plicní embolie, ale také mozkového infarktu apod). Ve Vašem případě, pokud je nález pouze heterozygotní mutace MTHFR A1298C, se ale o takový stav nejedná.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

Doaz

Přeji hezký den,
Měl bych zájem pracovat jako řidič - doprava krve , mohli b\ jste mi poradit na jaké firmy se mám obrátit a jaké jsou požadavky ?

Děkuji

Ing.Faný miroslav

18.09.2012, ing.Miroslav Farný

Řidič

Taková odbornost neexistuje. Krev dopravuje dopravní zdravotní služba nemocnic, transfuzních stanic nebo záchranná služba.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

Hodnota ALT

Dobrý den, ráda bych se zeptala, do jaké hodnoty se bere hodnota ALT u vojáků z povolání jako normální? Děkuji Najbrtová

17.09.2012, Věra Najbrtová

Hodnoty ALT

Vojáci mají stejné laboratorní hodnoty jako civilisté :-), tj. i jejich referenční hodnoty. Ty mohou být v každé laboratoři nastaveny trochu jinak. Naše laboratoř má horní hranici u mužů do 0,83 ukat/l, u žen do 0,58 ukat/l.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

trombofilie

Dobrý den,
od 18ti let se mi tvoří křečové žíly,které zasahují do pánevní oblasti.Zavěr z vyšetření krve je:chron.žilní insuff.C2/S,trombofilní stav-faktor VIII,MTHFR(homozygot).
Léta jsem si na doporučení lékaře kupovala Kardioprotektin,který přestali vyrábět.Jinak žádné léky neužívám.Nyní je mi 40 let a v zaměstnání jsem celý den na nohou,večer mě nohy hrozně bolí.Poradíte mi co by bylo vhodné užívat?Bojím se trombozy a na operaci varixů to zatím není.Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

14.09.2012, Zdena

Varixy a trombofilie

Bohužel z Vaše příspěvku a navíc takto na dálku, nelze posoudit závažnost event.trombofilního stavu. Doporučuji konzultovat Vašeho hematologa, zda se opravdu jedná o trombofilní stav se zvýšeným rizikem vzniku žilní trombozy a také angiologa, který se vyjádří k léčbě žilní nedostatečnosti.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

,anestezie

Dobrý den, chtěla bych vědět jaké riziko může mít krátkodobá anestezie u miniinterupce pro trombofoličku(mutace f V Leiden heterozygot, MTHFR homozygot s lehce zvýšenou hladinou homocy teinu).Moc Vám děkuji..S

13.09.2012, Simona

Anestesie a mininterupce

Samotná krátkodová anestesie v případě laboratorně zjištěné mutace FV a MTHFR zvýšené riziko nepředstavuje a miniterupce též ne. Neznám ale Vaše další event. zdravotní obtíže, proto doporučuji dotaz směřovat na Vašeho hematologa.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

KREVNÍ OBRAZ A IVF

Dobrý den. Moje manželka zhruba před měsícem absolvovala v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře dvě vyšetření krevního obrazu včetně diferenciálu leukocytů mezi nimiž bylo zhruba týdenní zpoždění. Vše bylo v pořádku. Le 6,0. Potom jsme nastoupili na IVF cyklus. Před punkcí byl manželce opět vyšetřen krevní obraz. Tentokrát však měla Le 9,5. Může být tento posun v krevním obrazu způsoben užíváním hormonálních přípravků v rámci IVF cyklu (decapeptyl, merional, estrofem, agolutin, atd.)?

10.09.2012, Karel

Leukocyty v krevním obrazu

Posun ve výsledku leukocytů může být způsoben hormonální léčbou, ale také se může jednat odlišný výsledek z jiné laboratoře nebo analyzátoru, zánětlivou reakci a pod. V každém případě ale hodnota leukocytů 9,5 je ještě v normě a nemusíte se takového výsledku obávat.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

mozkomíšní mok

Dobrý den chtěla jsem se zeptat co znamená výsledek po lumbální punkci 1 oligopás v séru i likvoru- typ IV. Co může být příčinou? Je zde větší možné riziko vzniku roztroušené sklerozy?
Děkuji za odpověd.

05.09.2012, Barbora

Oligopásy v likvoru

O interpretací laboratorního vyšetření z lumbální punkce se musíte obrátit na neurologa, který musí ale mít k dispozici kompletní výsledkem vyšetření a znát i Váš zdravotní stav a aktuální obtíe.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

těhotná

Dobrý den, dnes jsem zjistila, že jsem těhotná. Asi 4 týden. Chtěla jsem se zeptat,jestli jako těhotná můžu plazmu darovat? Včera jsem totiž byla darovat. Doufám, že se nic nestane miminku?
Děkuji za odpověď Šárka

05.09.2012, Nováková

Darování plazmy při těhotenství

Ten jeden odběr Vám neublíží, dále ale již darovat nechoďte, během těhotenství to nelze.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

Dotaz-plasma

Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda po vyplnění dotazníku a odberu plasmy stím i odběr krve na rozbor jaké testy se z té krve dělají?Např pohlavní choroby atd Děkuji

03.09.2012, Zuzana

Vyšetření dárců krve a plazmy

Všechny potřebné informace naleznete na těchto webových stránkách, po rozkliknutí "Pro dárce" na horní liště.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

Laidenska mutace homozygot

dobry den.. mam problem .. neustale mam bolesti nohou.. mam krecove zily a kazdym dnem je to vic a vic .. pracuji 14-15hod denne .. muj hematolog mi nijak nepomohl.. dekuji :-(

03.09.2012, Zdenka

Bolesti nohou

To je spíše otázka na praktického lékaře, možná angiologa nebo ortopeda. Takto na dálku Vám bohužel nemohu poradit ani pomoci.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

Přechod z warfarinu na jiný lék

Ještě jsem se zapomněla zeptat,

5) Mohla bych užívat pradaxu, když vážím 50 kg, četla jsem, že je nutné na to upozornit lékaře?
6) Existuje případně jiný lék kromě pradaxy, který bych mohla užívat místo warfarinu k rozpuštění krevní sraženiny, bylo by s ním spojeno méně rizik a nebyly by nutné časté kontroly INR? Četla jsem např. ještě o godasalu.

Budu Vám moc vděčná za odpověďi.

31.08.2012, Marcela

Léky místo Warfarinu

Moderní tzv.antitrombotické léky (např. přípravek Pradaxa nebo Xarelto), mají zatím omezenou možnost úhrady ze zdravotního pojištění, pacient si je může ale hradit po předepsání lékařem sám (několik tisíc Kč/měsíc). Laboratorní kontroly u těchto léků se neprovádí. Nicméně záleží na indikaci a bližší informace Vám ve vztahu k Vašemu zdravotnímu stavu může poskytnout pouze ošetřující lékař, nejlépe hematolog. Godasal=Aspirin=Anopyrin, tj. to není nový lék a u žilního tromboembolismu se nepoužívá.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

Přechod z warfarinu na pradaxu

Dobrý den, užívám lék warfarin, ráda bych přesla na lék pradaxu, jelikož jsem četla, že je bezpečnější a má méně omezení.Měla bych pár otázek ohledně toho léku:
1) Je pradaxa stejně účinná jako warfarin v rozpouštění krevních sraženin?
2) Jak se přechod na tento lék provádí, není v období přechodu zvýšené riziko krvácení?
3) Jsou nutné kontroly INR?
4) Lék prý nění schválený pro léčbu krvních sraženin, pacient si ho musí hradit sám, kolik přibližně tento lék stojí?

31.08.2012, Marcela

Užívání Warfarin Orion

Dobrý den, chtěla bych vědět proč se nesmí užívat vitamín k při užívání Léku Warfarin Orion

31.08.2012, Jana

darování po operaci

Dobrý den,
jak dlouho nemůžu jít na darování po laparoskopické operaci? Děkuji za odpověď, s pozdravem M.S.

30.08.2012, Michaela

Darování krve po operaci

Za 6 měsíců.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

Hodnoty S LD

Dobrý den, jsem pacientka po ablaci levého prsu a od prosince 2011 užívám tamoxifen. Výsledek S -LD je 4,04 (odběr 23.8.2012) ošetřující lékařky zvýrazněn hvězdičkou. Současně je vyšší i hodnota Ca 15-3 - 38,2.

Vím, že jsem užíváním tamoxifenu ohrožena žilní trombózou, měla bych tedy jako prevenci užívat aspirin? Výsledky krve od listopadu 2011 do května 2012 byly v pořádku stejně jako krevní obraz.

29.08.2012, Martina

Hodnoty LD

K dílčím laboratorním výsledků bez celkového kontextu a bližší znalosti zdravotního stavu pacienta se nelze takto na dálku vyjádřit. Také co se týče prevence žilní tromboembolismu záleží na celkovém trombofilním stavu pacienta, který může posoudit pouze ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012