Oddělení hematologie, biochemie a krevní transfúze Ústřední vojenské nemocnice v Praze

Napište nám

Trombofília

Dobrý den,
po hlbokej trombóze a plúcnej embólii mi zistili tieto mutácie:
MTHFR A1298C heterozygot
MTHFR C677T heterozygot
PAI-1 4G/5G homozygot
BF G/A heterozygot

Čítala som na internete, že toto sa nepovažuje za vážne trombofilné stavy, ale moja hematologyčka mi povedala, že budem musieť aj tak celý život užívať lieky na riedenie krvi.
Teraz beriem Vessel Due F.
Chcela by som sa spýtať, aké závažné sú tie trombofilné stavy a či mi možu sposobiť trombózu.

Dakujem a prajem pekný deň.

20.01.2013, Andrea M.

Trombofilie

Stav pacienta se posuzuje v celkém kontextu všech provedených vyšetření, zdravoního stavu a zdravotní anamnézy. Tyto informace nemám proto se nemohu takto na dálku přesněji vyjádřit. Samotný, Vámi uvedený, laboratorní nález nebývá důvodem k celoživotní antikoagulační terapii, důležitější je stav v žilní soustavě postižené trombozou, tj. zda a v jakém rozsahu došlo k rekanalizaci a pod. + další zdravotní souvislosti.

Dr.M.Bohoněk, 21.01.2013

MTHFR 1298

Dobrý den, je mi 24, nekouřím, jsem štíhlá. Od 18 let užívám antikoncepci. Děda v 65 letech prodělal trombozu v noze, tak jsem si nechala udělat test na trombofilní mutace. Zjistili mi mutaci MTHFR 1298 heterozygot s fyziologickou hladinou homocysteinu. Chci se zeptat, co to pro mě znamená? Musím přestat HA brát? Jsou potřeba pravidelné kontroly krve? Jsem nějak ohrožená pokud chci otěhotnět? Je možné se něco brát preventivně, abych neměla větší riziko trombozy - př. něco jsem četla o kyselině listové. A co je pravdy na tom, že tato mutace způsobuje u plodu rozštěp? Mockrát děkuji za odpověď

20.01.2013, Markéta

Heterozygot MTHFR A1298C

Tato samotná mutace se pohledu rizika vzniku žilní trombozy považuje za klinicky nevýznamný nález, nějaká forma mutace v genech pro MTHFR se nachází až u 40% populace. Pokud jste sama dosud neprodělala žilní trombozu, nejsou potřeba v současné době žádná zvláštní opatření a to ani v případě těhotenství (snad vyjma kontroly hladiny homocysteinu a užívání kyseliny listové nebo B-komplexu, což je ale v průběhu těhoteství obvyklá medikace tak jako tak). Teze o rozštěpu je nesmysl. K hormonální antikocepci: samotné užívání hormonální antikoncepce je trombofilní riziko u každé ženy.

Dr.M.Bohoněk, 21.01.2013

Zvýšený počet krevních destiček

Dobrý den,

obracím se na Vás se záležitostí svého manžela. Koncem loňského roku prodělal zánět žlučníku. 1 týden ho léčili antibiotiky na chirurgii v nemocnici v Ivančicích. Již tam měl podle rozborů zvýšený počet krevních destiček.

Nyní byl na kontrolním odběru a stav se ještě zhoršil - stav krevních destiček je nyní dvojnásobný oproti normálu.
Na kontrolu má jít až za 3 týdny.
Prosím Vás o radu, jestli je tento stav po zánětu normální a pokud je nutné něco začít v tomto podnikat dříve než až za 3 týdny.
Děkuji

18.01.2013, Jitka Tvrdá

Zvýšené trombocyty

Krevní destičky nespecificky reagují zvýšením hodnot na zánětlivé změny, tj. je velmi pravděpodobně se i v případě Vašeho manžela jedná o tuto reakci. Veškerá vyšetření je ale nutno posuzovat v kontextu s ostatními laboratorními nálezy a celkových zdravotním stavem pacienta, co může pouze ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 21.01.2013

leidenská mutace vs. tetování

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda bych mohla podstoupit tetování, když mám geneticky zjištěnou leidenskou mutaci. Pravidelně po dvou letech chodím na kontroly a mé výsledky jsou v pořádku. Žádné léky neberu. Brala jsem je pouze v těhotenství a to Fragmin 2500. Předem děkuji za odpověď.

14.01.2013, Naděžda

Tetování a Leidenská mutace

Můžete.

Dr.M.Bohoněk, 21.01.2013

Leukocyty

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat jaká je fyziologická hodnota leukocytů u kojence? Dcera(6 měsíců) má 18.000 a pediatr mi napřed tvrdil že je to zýšená hodnota a nyní mi zase řekl že to až tak hrozné není.Tak teď nevím?..Děkuji za odpověď

12.01.2013, Lucie

Hodnoty leukocytů u kojenců

U kojenců jsou maximální referneční hodnoty leukocytů vyšší než u dospělých, podle nastavení v té-které laboratoři je horní hranice 16-18tis. . Tj. u Vaší dcery se hodnoty pouhybují na horní hranici a není proto potřeba se znepokojovat. Jedná se o nespecifický ukazatel případné zánětlivé rekace, který u u dětí reaguje podstatně citlivěji než u dospělých a posouzení stavu je výhradně v kompenetci ošetřujícího pediatra, který zdravostní stav Vaší dcera zná.

Dr.M.Bohoněk, 21.01.2013

Krev a neštovice

Dobrý den,
chci se zeptat, moje dvě dcery prodělaly neštovice. Jedné už skončily a druhá je stále má. Můžu darovat krev?? já již neštovice v dětství měl.
díky za info

10.01.2013, Honza

Kontakt s neštovicemi

Raději vyčkejte ještě alespoň týden a pokud budete bez obtíží, tak pak můžete krev darovat.

Dr.M.Bohoněk, 11.01.2013

Jablečný ocet a Warfarin

Užívám Warfarin - mohu též jablečný ocet v tabl.?Děkuji.

06.01.2013, Vala František

Jablečný ocet a warfarin

Můžete

Dr.M.Bohoněk, 11.01.2013

uživanie warfarinu

Dobrý deň, štyri mesiace užívam Warfarin po koronarografii, podľa príbalového letáku sa nedoporučuje jeho užívanie keď je málo trombocitov . Ja mám podľa rozboru 130 tak by som chcel poradiť ako by som mal postupovať. Tiež by som sa opýtal, či pri užívaní Warfarínu mi može byť podaná inj. Suplasin do kolenného klbu . Ďakujem, prajem všetko dobré v Novom roku /mám 73 r./

03.01.2013, Štefan

Užívání Warfarinu

Pokud nemáte krvácivé obtíže, tak hodnota trombocytů 130 je pro užívání Warfarinu dostačující, stejně tak je možná nitrokloubní injekce s tím, že lékař musí být na užívání Warfarinu upozorněn.

Dr.M.Bohoněk, 11.01.2013

Trombocyty

Dobrý den, mám otázku ohledně zvýšené hladiny trombocytů. Poprvé zjištěna v roce 2001 po zápalu plic. tehdy hodnota nad 600. postupně začala klesat. Poté vždy náhodně vyšetřována krev, hodnoty většinou málo přes horní hranici normy, někdy v normálu, ale při horní hranici. V roce 2009 jsm byla vyšetřována ve FN Brno, všechny možné vyšetření, ultrazvuky, zubní, test na okultní krvácení, revmatologie, rentgen plic,... vše v pořádku. Prováděna i speciální vyšetření jako bcr/abl a JAK 2, vše negativní. Naposledy odběry v červenci 2012: trombocyty norma 421 (meze 140-440). Odběry prováděny kvůli bolestem břicha, zřejmě podrážděná slinivka. Poté za měsíc kontrola, trombocyty mírně nad normu. Mám se i po provedených vyšetřeních obávat nějaké vážnější choroby? kolísá to již 12 let. Může to být normální? Děkuji za odpověď, jsem úzkostné povahy.Omlouvám se za obsáhlý dotaz.

28.12.2012, Petra

Zvýšené trombocyty

Podle toho, co popisujete, jedná se nejspíše o tzv.reaktivní zvýšení hodnot tromobocytů, které tímto reagují na zánětlivé změny v organismu a nemusíte se tedy obávat vážnější hematologické choroby. Bližší informace Vám ale může podat pouze ošetřující lékař (hematolog), který podrobně zná Váš zdravotní stav.

Dr.M.Bohoněk, 11.01.2013

clexane

Dobry den lecim se se zanetem povrchovich zil po zavedeni kanyli,dostal jsem 20 injekci clexane 0.6 a chci se zeptat jestli po dobrani muzu konzumovat alkohol

28.12.2012, lukas

Clexane a alkohol po dobrání

Neznám Váš celkový zdravotní stav, s dotazem se proto obraťte na svého ošetřujícího lékaře.

Dr.M.Bohoněk, 11.01.2013

Užívání léků

Dobrý den, je možné po dobu užívání antidepresiva SEROPRAM darovat krev? Pokud ne, tak kdy po ukončení léčby je možné přijít opět darovat?

Děkuji za odpověď

27.12.2012, Michal

Seropram a darování krve

Pokud se léčíté s endogenní depresí, tak po dobu trvání obtíží darovat krev nemůžtete. Samotné užívání tohoto léku ale darování krve nebrání.

Dr.M.Bohoněk, 11.01.2013

clexan

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat pokud jsem si píchala fraxiparine forten 0,6 inj. a teď přestupuji na Clexan. Jsem kuřačka, bude to mít nějaké následky?

27.12.2012, Barbora

Clexan

Při změně Fraxiparinu na Clexane není důvod očekávat nějaké zvláštní následky. Kouření je jeden z nejvýraznějších trombofilních faktorů, tj.jednoznačně zvyšuje riziko žilní trombozy a pokud se léčíte právě s následky žilní trombozy a přesto i nadále kouříte, tak se chováte mimořádně nezodpovědně.

Dr.M.Bohoněk, 11.01.2013

nízkomolekulární hepariny

Dobrý den, nemohu nikde dohledat odpověd, proč se při paplikaci nízkomolekulárních heparinů nemá aspirovat. Děkuji.

18.12.2012, Jana

Aplikace NMH

Při podkožní aplikaci jednorázovými stříkačkami aspirace vysloveně nutná není, ale obvykle se provádí a aplikace nízkomolekulárních heparinů z tohoto pohledu nemá zvláštní pravidla.

Dr.M.Bohoněk, 11.01.2013

poděkovaní

dnes 12.12 jsem byla pozvana u vás v Praze na koncertě za darcovství krve chci vám moc poděkovat bylo to moc pěkné a všem přeji krásné svátky a at se vam stále daří jako doposud byla sem velmi spokojena děkuji a za rok nashledanou sona Vepřovska z Lipence u Loun

12.12.2012, Sona Vepřovska

Poděkování

Také děkujeme a přejeme krásné svátky a mnoho zdraví a spokojenosti v novém roce.

Dr.M.Bohoněk, 16.12.2012

protilátky

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jsem ve 12 týdnu těhotenství a v 8 týdnu jsem měla nález detekujeme přítomnost nepravidelných antierytrocytárních protilátek specifity anti - Cw a příměs dalších protilátek, které poskytují stopové reakce s několika typy panelových erytrocytů ošetřených enzymem a jejichž specifitu t.č. nelze určit.

12.12.2012, Ilona

Nález protilátek

Vyšetření se bude ještě opakovat, záleží mj. na síle (titru) nalezených protilátek. T.č. není důvod k větším obavám, bliží informace Vám po kontrolním vyšetření poskytne Váš ošetřující lékař - gynekolog.

Dr.M.Bohoněk, 16.12.2012

Odstup mezi darováním krve a plazmy

Dobrý den
Nikde na webu jsem nenašel informaci o tom, jak dlouho musím počkat po darování krve, abych mohl dát plazmu a ani ostatní termíny.
Je možné sem na web umístit nějakou tabulku?
Díky

08.12.2012, Viktor

Intervaly darování plazmy po plné krvi

Darovat plazmu po plné krvi je možné za 4 týdny. Darovat plnou krev po darování plazmy je možné za 2 dny. Minimální interval mezi dvěma odběry plazmy jsou 2 týdny. Tabulku s intervaly vystavíme.

Dr.M.Bohoněk, 16.12.2012

zjisteni protilatek v 36 tydnu tehotenstvi

Dobry den chtela jsem se zeptat co pro me znamenaji tyto vysledky
krevni skup. A
RhD neg.
Du neg.
fenotyp. ccddee kk cw
primy antiglobulinovy test negativni
papain pri 37°c pos
papain pri 37 c autokontrola positivni
liss nat pri 37°c negativniliss nat pri 37c autokontrola negat.
zaver: v plasme pacientky zjisteny nepravidelne tepelne antierytrocytarni protilatky a autoprotilatky,v.s.nespecificke-z hlediska hon klinicky nevyznamny nalez.senzibilizace erytrocytu protilatek neprokazana.doporuceni kontroli protilatek v pripade dalsiho tehotenstvi.doporuceni k hemoterapii:erytrocytarni transfuzni pripravky aplikovat dle fenotypu,pacientku pred transfuzi zajistit hydrocortizonem a zvysenou observaci behem aplikace transfuzi .
zajima me co to znamena pro moje miminko je to moje prvni teho. dekuji za odpoved a za vas cas s pozdravem misa

05.12.2012, Misa

Imunohematologický nález

Pro Vás ani miminko nález neznamená žádné klinicky významné riziko. Bližší informace Vám poskytne Váš ošetřující lékař (gynekolog).

Dr.M.Bohoněk, 16.12.2012

trombocytoza

Dobrý den mám k vám dotaz.

Moji manželce po odběru krve zdělil lékař vysokou hladinu trombocytú odeslal ji do krevního centra a tam ji místni primář zdělil že má asi leukémii.Manželce je 42 let hladinu trombocytu u prvního testu měla o 400 větší dnes po další kontrole mněla hladinu mírně zvyšenou zastupujicí lékařka ji napsala že shledává nalez jako Trombocytoza reaktivní a kontrolu za 3 měsíce.Manželka se mi po první diagnoze nervově zhroutila a já tet nvím jak dál mám se obávat nebo vzít ženu do Fakultní Nemocnice v Ostravě Porubě a nechat ji vyšetřít u jiných lékařu.

Předem děkuji za odpověd.Schneider

04.12.2012, Schneider Miroslav

Trombocytoza

Na základě kusých informací se nemohu tako na dálku kvalifikovaně vyjádřit. V případě nejistoy a pro zklidnění je opakovné vyšetření, event. i na jiném pracovišti, určitě vhodné.

Dr.M.Bohoněk, 16.12.2012

KO

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor brali mi krev krevní obraz. Výsl. Neutrofily 27,7, Tyče 0,8, Lymfocyty 65,9, hodnocení dif - v některých lymfo plasm.reakce.Děkuji za odpověď.Irena

03.12.2012, Irena

Krevní obraz

Výsledek krevního obrazu lze posoudit pouze komplexně a v souvislosti se zdravotním stavem pacienta a výsledky dalších vyšetření. S otázkou na jeho interpretaci se proto musíte obrátit na svého ošetřujícího lékaře.

Dr.M.Bohoněk, 04.12.2012

Dárcovství

Dobrý den,
je pravda, že darovat krev se nedá pokud byl v předchozích 14 dnech užit ibalgin, paralen a podobné léky? A pokud ano, tak z jakého důvodu?

Děkuji za odpověď.

03.12.2012, Martina

Úžívání léků

Není to pravda, pokud ovšem léky neužíváte z důvodu chřipky nebo nachlazení. Pak je možné darovat krev až 2 týdny po uzdravení.

Dr.M.Bohoněk, 03.12.2012

Dárcovství a hypotyreóza

Dobrý den.
Jsem dlouholetý dárce krve, vždy jsem mohla krev dávat zcela bez problémů, až na občasný nízký hemoglobin (to znamenalo výpadek tak 1x za tři roky).
Letos v létě (červen) mi byla diagnostikována hypotyreóza, užívám 1x denně Euthyrox50, při kontrole v září už jsem měla výsledky v normě.

Chci se jen zeptat, jestli mě toto onemocnění vyřazuje z dárcovství, či nikoliv?
Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den.

23.11.2012, Lenka Hinková

Dárcovství krve a hypothyreoza

V případě kompenzované hypothyreosy můžete být dárcem krve a jejích složek.

Dr.M.Bohoněk, 23.11.2012

Krevní rozbor

Dobrý den,
chtěla bych udělat celkový krevní rozbor u syna (5 let), a i imunologický rozbor (vč. testu na chlamydie), je to u vás v nemocnici možné, popř. prosím o radu kam se obrátit.
Děkuji.

21.11.2012, Alena

Krevní rozbor

ÚVN pediatrickou péči neposkytuje. Váš jediný správný postup je obrátit se na praktického dětského lékaře, který má v péči Vašeho syna.

Dr.M.Bohoněk, 21.11.2012

permanentní make up

Dobrý den,
je možné darovat krev i po permanentním make upu. (tetování očních linek) Nebo je také možné darovat až po půl roce?
Díky Lucie

19.11.2012, Lucie

Permanentní make up a darování krve

Je to shodné jako u tetování - darovat krev a její složky je možné až po 6ti měsících.

Dr.M.Bohoněk, 20.11.2012

rittalin

Dobrý den dcera která měla oboustranný reflux ledvin na kontroly chodíme co půl roku a moče odebíráme co 3 měsíce teď je jí 14 let.Brala rittalin na ADHD 5 let a pocelou dobu měla zvýšené leukocity v moči teď jsme 3 měsíce vynechali rittalin a moče jsou naprosto v pořádku je souvislost mezi podáváním léku? Děkuji

18.11.2012, Kateřina

Leukocyty v moči

Přítomnost leukocytů v moči je známkou infektu močových cest, která může být průvodní komplikací ledvinného refluxu. Bližší informace k laboratorním nálezům u Vaší dcery Vám ale musí poskytnou ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 19.11.2012

quick

dobry den, chcem sa vas opytat ako je to s vysledkami quicka.
z nasho laboratoria si vsimam, ze casto pridu vysledky, pri ktorych je sice INR v norme, ale APK% je vysoke prip. naopak
(napr. INR 0,87 a APK 140%,
alebo INR 1,17 a APK 76%,
ref.0,85-1,15/75-125).
nemalo by to predsa korelovat, a pokial je APK vysoke tak by malo byt INR nizke? resp.obe hodnoty v norme?
mozem vediet ako je to vo vasom laboratoriu?
mame podozrenie ci nemaju nejaku chybu v kalibracnej krivke a preto su tie hodnoty casto nezosuladene.
aka je to interpretacia pre lekara, pokial vidi takyto protichodny vysledok?
vopred velmi dakujem za odpoved, pomozete nam.

14.11.2012, nataša

Quickův test

Protrombinový (Quickův) test: o monitoruje vnější cestu aktivace přeměny protrombinu na trombin, tj. odráží sníženou plazmatickou hladinu nebo porušenou funkci především FVII, protrombinu, dále i faktorů V, X a fibrinogenu. o slouží nejčastěji k monitorování terapie antagonisty vitaminu K, tj. kumarinovými preparáty (Warfarin, Lawarin) Vyjádření výsledku protrombinového testu se liší, je–li pacient léčen kumarinovými preparáty, nebo pokud je bez terapie těmito léky. Odlišnost spočívá v rozdílném pojetí interpretace výsledku: 1) K výsledku PT bez terapie, pacient neužívá kumarinové preparáty Změří se koagulační čas pacienta (tP), koagulační čas kontrolní plazmy (tN) a vypočítá se protrombinový poměr PT-ratio = tP / tN. Referenční rozmezí pro PT-ratio je 0,8 – 1,2. 2) U pacientů léčených kumarinovými preparáty se měří stejné časy jako u PT bez léčby, ale výsledná hodnota poměru (tP / tN) se dále porovnává s hodnotami aktuálního mezinárodního standardu (WHO International Standard Thromboplastin). Převod se uskuteční pomocí hodnoty ISI (international sensitivity index), tzv. čistoty použitého tromboplastinu. Výsledek se vyjadřuje v hodnotách INR (International Normalized Ratio). Normální rozmezí PT- INR se neuvádí ! Terapeutické hodnoty INR volí lékař podle stavu a diagnózy pacienta, obvykle v intervalu INR 2 – 4. Hodnota INR 5 je kritická! 3) Jelikož laboratoř nedostává vždy údaje o léčbě pacientů uvádí se obvykle obě varianty výsledků a na úvaze ošetřujícího lékaře, jak bude výsledek dále interpretovat.

Dr.M.Bohoněk, 19.11.2012

Clexane

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat mam nalomený nár, nosim ortézu a každý den si pícham clexane 4000 anti-Xa/O4ml, dostala jsem jen dvě balení, mohla bych vědět jestli si můžu dát nějaký alkohol a co se mi může stát?
Děkuji.

11.11.2012, Denisa V.

Clexane a alkohol

Skledna vína nebo jedno pivo nevadí. Ale obecně platí, že při užívání všech léků není vhodná konzumace alkoholu, který ovlivňuje funkci jater a následně pak účinnost léků.

Dr.M.Bohoněk, 19.11.2012

Vyšší hodnoty APTT

Dobrý den, ráda bych se optala . Dnes měl syn nastoupit na ošetření zubů ( 2,5let ) v celkové narkóze.Bohužel anesteziolog zákrok zamítl s tím, že má špatné výsledky APTT 1.75 a leukocyty 4.3,přitom jsem včera byla u dětské a u ní vše v pořádku , dnes mi opět potvrdila, že vůbec nechápe proč syna nevzali. Mohu znát Vás nestranný názor?????Na termín operace čekáme už 6 měsíců. Velice děkuji

06.11.2012, Kateřina Veselá

APTT

K jedné dílčí hodnotě z laboratorního výsledku se takto na dálku nemohu přesně vyjádřit. U malých dětí, se ale občas vyskytuje nález prodloužených časů koagulačních vyšetření, který bývá velmi často způsoben odběrem krve(malé děti se obtíženě odebírají). Takové vyšetření je nutné zopakovat. Bližší informace Vám ale poskytne ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 19.11.2012

Darce

Dobrýden,
rád bych daroval krev achtěl bych vědět jestli se dělá vyšetření krve a jestli bych mohl informace o vyšetření mé krve získat písemě a také abych se dozvěděl mou krevní skupinu pokud to vše bych se dozvěděl tak k Vám zajdu co nejdříve jsem z Prahy 3.Děkuji Braunstein

03.11.2012, František Braunstein

Darování krve

Veškeré potřebné informace získáte na těchto stránkách, po rozkliknutí "Pro dárce" na horní liště. Krevní skupinu se dozvíte po obdržení legitimace dárce krve.

Dr.M.Bohoněk, 04.11.2012

Darovaní plasmy- alergie?

Dobrý den,
ráda bych darovala plazmu,ale neím zda můžu. Jsem alergická především na roztoče a pyly. Užívám denně Aerius a MontelukastStada. Chodila jsem taky na injekce na tu alergii( nevím už, jak se to jmenovalo. Taky mám málo hořčíku, taže ho beru v tabletách.
Jsem vhodný dárce krevní plazmy?

01.11.2012, Veronika Skibová

Dárcovstí při alergii

Pokud nemáte aktuální klinidké obtíže a momentálně neabsolvujete tzv.hyposensibilizační léčbu podkožními injekcemi, tak samotná alergická dispozice pro dárcovství krve a jejich složek nevadí. Hodnoty horčíku se nesledují.

Dr.M.Bohoněk, 02.11.2012

Protilátky pozitivní

Dobrý den, minulý týden mi gynekolog sdělil, že má pozitivní protilátky. Má krevní skupina je AB RH+ při prvním těhotenstvím jsem neměla žádné problémy, letos v únoru jsem musela těhotenství přerušit, jelikož se plod nevyvíjel. Nyní jsem v 25týdnu a v závěru zprávy je: Prokazujeme aloprotilátky Anti-D, anti-C a anti-G /titr anti-D/-G je 8 v gel.-NAT s D+C-(Ror) a anti - C /-G32(r¨r)/. Nelze vyloučit anti - Cw. Můžete mi to vysvětlit, co to vše znamená a kde vlastně vůbec vznikl problém, u prvního těhotenství bylo vše v pořádku. Děkuji

30.10.2012, Petra

Pozitivní protilátky

Podrobné vysvětlení by Vám měl poskytnout v prvé řadě Váš ošetřující gynekolog, který zná podrobně Váš zdravotní stav i anamnézu. Takto na dálku mohu pouze obecně říci, že protilátky mohou být následkem předcházejícího těhotenství, jako reakce na kontakt s krvinkami plodu případně transfuze (pokud jste ji někdy v minulosti obdržela). Určtitě je potřeba jejich nález ověřit dalším vyšetřením, zejména jejich sílu (titr) a na základě toho se bude volit další postup. Samotný výskyt protilátek ale nemusí pro plod nic znamenat - záleží na krevní skupině plodu a také jejich titru.

Dr.M.Bohoněk, 02.11.2012

Vyšetření krve

Dobrý den..
Zjistí se při provádění vyšetření vzorku krve při odběru (dárce krve) že dárce byl, nebo je, nakažen lymskou boreliozou?
Děkuji.

26.10.2012, Martin

Lymská borelioza

Lymská borelioza se u dárců krve nevyšetřuje. Bližší informace naleznete na těchto stránkách, po rozkliknutí "Pro dárce", v horní liště.

Dr.M.Bohoněk, 26.10.2012

darování krve

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nutné se na odběr krve objednávat, nebo stačí dorazit v den odběrů. Na jaře jsem byla prvně darovat krev Jindřichově Hradci, kter studuji VŠ, ale volné termíny na jejich transfůzním oddělení jsou až v březnu.
Děkuji za odpověď

25.10.2012, katka

Darování krve v ÚVN

V ÚVN se na odběry plné krve objednávat nemusíte. Bližší informace naleznete na těchto stránkách, po rozkliknutí "Pro dárce", v horní liště.

Dr.M.Bohoněk, 26.10.2012

Mutace v těhotenství

Dobrý den,

při molekulárně genetickém vyšetření mi zjistili tyto mutace:

Genotyp 677CT heterozygot polymorfismu + Genotyp 1298AC heterozygot polymorfismu. Dále se ve zprávě píše - Prokazujeme nález dvou mutovaných alel. Alely jsou většinou v pozici TRANS. Prevalence kolem 10%. Bez prokázané hyperhomocysteinémie je klinický význam malý.

Chtěla jsem se zeptat zda je možné, že by tato mutace zapříčinila spontánní potrat v 10tt.

děkuji Alena V.

25.10.2012, Alena V.

Mutace MTHFR

Velmi pravděpodobně nikoli. Přesněji Vám ale může odpovědět pouze ošetřující lékař (gynekolog nebo hematolog), který zná podrobně Váš zdravotní stav.

Dr.M.Bohoněk, 26.10.2012

Zjištění krevní skupiny

Dobrý den,
prosím vás - dalo by se u vás zjistit, jakou mám krevní skupinu? Kolik by to případně stálo? Předem děkuji za odpověď

25.10.2012, Tereza

Vyšetření krevní skupiny

Ano, je to možné. Ceníky laboratorních vyšetření jsou k rozkliknutí na horní listě těchto stránek.

Dr.M.Bohoněk, 25.10.2012

cytogenetika

Dobry den prosim vas co znamena,zadam vas o prelozeni a poradne vysvetleni toho to vysetreni a vysledku.MLPA nebyla u plodu detekovana mikrodelece analyzovanych chromozomalnich oblasti,22q11.21q11.23 a 22q11.1 dekuji za odpoved.vse vyslo normalni z pozdravem p.Lada

23.10.2012, Ladislav

Cytogenetika

Toto je dotaz mimo odbornost těchto stránek. Obraťte se na ošetřujícího lékaře, který vyšetření ordinoval nebo přímo na cytogenetickou laboratoř, která vyšetření provedla.

Dr.M.Bohoněk, 24.10.2012

warfarin a pangamin

Dobrý den,prosím může moje máma užívat spolu s warfarinem i pangamin.Má totiž kromě před 2lety prodělané embolie i roztroušenou sklerozu-na ni vitaminy skupiny B potřebuje,nebo mi doporučíte jiný preparát s vitamíny skupinyB?Kdysi ji píchali milgammu-taky nevím,jestli by třeba tyto injekce zas mohla,nebo kvuli warfarinu injekce ne?Děkuji za odpověď.Tomková

23.10.2012, Tomková Marcela

Warfarin a Pangamin

Vitaminy skupiny B při Warfarinu nevadí, tj. Pangamin i Milgammu může maminka užívat bez obav společně s Warfarinem.

Dr.M.Bohoněk, 24.10.2012

PDW

Dobrý den.
ja mám ž 4 roky neustále znížené PDW . Lekárka a ko keby to prehľadne nikd mi nepovie čo to je a prečo to mám tak. Môže to byť nebezpečné pre mna? mám 47 rokov a mám vo výsledkoch z krvi PDW--10.00-fi , a má byť od 15.5-19 tak že má o dosť znížené čo to je , dakujem pekný den-

20.10.2012, Hanka

PDW

Parametr se jmenuje "objemová variabilita trombocytů" a jedná se o pomocný údaj, který se vyhodnocuje zřídka, pouze při některých trombocytárních poruchách. Je-li ale jinak krevní obraz v pořádku, nemusíte se ničeho obávat.

Dr.M.Bohoněk, 20.10.2012

nízké trombozity u miminka

Dobrý den,prosím co znamená u miminek nízké trombozity ?dá se to vyléčit,nebo bude na lécích .Děkuji
odpověd´prosím na email:krapkova.ruzena@seznam.cz

19.10.2012, Křápková Růžena

Nízké trombocyty

Zřejmě se jedná o nález nižších hodnot tromobocytů, tj. krevních destiček v krevním obraze. Nemusí to znamenat vůbec nic, bližší informace Vám může poskytnou ale pouze ošetřující lékař, protože na takový dotaz bez znalosti podrobností nelze na dálku přesněji odpovědět.

Dr.M.Bohoněk, 20.10.2012

prasklá žíla

Dobrý den, pravidelně chodím darovat krev i plazmu (krev tak 3-4x za rok a plazmu tak 5-7x za rok (zatím 107 bezplatných odběrů) dnes při odběru plazmy se stroj neustále sekal až to vyústilo v to že při vracení krvinek mne ruka dost rozbolela tak jsem to sestře nahlásil a ta mi sdělila že mi praskla žíla. To se mi ještě nestalo. Tak se odběr ukončil já vypil několik kelímků čaje abych doplnil tekutiny když mi díky předčasně ukončenému odběru nevraceli fyziologický roztok. Na místě vpichu zůstala bulka a pobolívá to stále tak si to teď leduji, mám s tím dělat ještě něco jiného? Za 14 dnů jsem zvažoval darování krve, mám raději počkat nebo s klidem za 14 dnů mohu na odběr jít? Berou mi stále ze stejné ruky protože na ní mám výraznou žílu zatímco na druhé moc vidět žíly nejsou.

18.10.2012, Petr

Praskklá žíla

To je bohužel komplikace, se kterou se občas setkáváme. Doporučuji s darování z dané žíly přerušit alespoň na 6 měsíců, po dobu obtíží ledovat a event. masat heparoidovou mastí. Neznamená to ale nutně, že nebude moci darovat krev a plasmu po uvedenou dobu vůbec, pokud budete chtít, zkuste odběry z druhé ruky, zkušené sestry dokáží odběr i ze žil, které nejou na první pohled příliš patrné.

Dr.M.Bohoněk, 20.10.2012

Reaktivní test

Dobrý den,

před nějakou dobou jsem byla darovat krev a ÚVN mi přišel dopis, že jsem měla pozitivní reaktivní test na Syfilis a že ostatní podrobné testy v laboratoři jsou negativní a doporučujete mě zařadit k odběrům cca po půl roce.

Co to prosím přesně znamená? Nikdy jsem žádné zdravotní problémy tohoto typu neměla.

Předem moc děkuji

16.10.2012, Katka

Reaktivní test

Protože diagnostické testy na sledované infekce jsou velmi citlivé, tak se občas stane, že test vykazuje nespecifický reaktivní výsledek, aniž by výsledek znamenal pozitvní výsledek pro danou infeci (negativita je vždy potvrzena vyšetření ve Národní referencní laboratoři Státního zdravotního ústavu a tak to bylo i ve Vašem případě). Jedná se proto o více administrativní, než medicínkou záležitost, nemusíte se ničeho obávat a k dalšímu odběru se dostavte tak, jak Vám bylo doporučeno.

Dr.M.Bohoněk, 20.10.2012

MTHFR

Dobry den,mam za sebou dva potraty,prvy v 4tt a druhy v 10tt,zistili mi polymorfizmus mthfr c677t heterozygot a a1298c heterozygot,chcela by som sa opytat ci to moze mat vplyv na potracanie a ci by ste mi odporucili brat nejake injekcie na riedenie krvy,dakujem pekne za odpoved.

12.10.2012, Nela

MTHFR mutace

Tyto mutace samy o sobě nepředstavují riziko vedoucí ke zvýšenému vzniku žilní trombozy, tj. i z tohoto důvodu proběhlých potratů. Doporučuji ale vyšetření a stanovisko hematologa.

Dr.M.Bohoněk, 19.10.2012

Faktor V leiden v tehotenstve

Dobrý deň, som sledovaná hematol. ambulanciou pre zistenú dedičnú rezistenciu na akt. prot C (APC-R) faktor V Leiden Heterozygót MTHFR C677T C/T s normohomocysteinémiou. Vždy mávam pritom znížené tromobocyty (najviac v r.2005 Trc-66), teraz august 2012 PLT-120. Som v šiestom týždni tehotenstva. Môj gynekológ má názor, že by som mala užívať heparín na zníženie rizika potratu. Som z toho vystrašená, pretože dieťatko je vytúžené (po dlhom čase snaženia) a dvaja odborníci hematológovia sa vyjadrili, že stačí nasadiť nízkomol. heparín až na konci druhého trimestra. Myslíte si tiež, že dieťatku nič nebude hroziť? Napr. vznik zrazenín v malých cievkach, ktoré zásobujú placentu... Ja mám 28 rokov, nefajčiarka, nebrala som antikoncepciu a každý deň chodím v rámci prevencie aspon 30 min na prechádzku. Je protrebná u mňa liečba už teraz?
Ďakujem

09.10.2012, Monika

Mutace F V Leiden v těhotenství

Každý pacient se posuzuje individuálně a bez bližších informací Vám na dálku nemohu dát jasné vlastní doporučení. To Vám ale již dali specialisté hematologové a myslím, že není důvod se tohoto doporučení nedržet.

Dr.M.Bohoněk, 19.10.2012

Darování krve

Dobrý den,

chtěla bych tento pátek poprvé darovat krev.
Berete dárce, kteří mají krevní skupina AB+?
Je možné se někde objednat a co vše je potřeba si sebou donést?
A proběhne odběr hned na poprvé?

Předem děkuji za odpověď.

08.10.2012, Jana

Darování krve

Odpovídám sice již po termínu, ale kdy a kde lze darovat krev je vždy aktuálně uvedeno na těchto stránkách, v sekci pro dárce, stejně jako podmínky darování. V případě, že je dárce v pořádku, proběhne odběr hned na poprvé. Pokud by byl omezen odběr nějaké krevní skupiny, informace je vždy na titulní straně těchto stránek.

Dr.M.Bohoněk, 19.10.2012

warfarin - pradaxa

Dobry den. Mamicka uz dlhsie uziva warfarin. Je mozne ho vymenit za Pradaxu? Dakujem

04.10.2012, Silvia

Warfarin za Pradaxu

Záleží na důvodu, proč Warfarin užíváte, aktuálním zdravotním stavu a event. obtížích při užívání Warfarinu. V určitých indikacích (kardiologických, neurologických a angiologických) lze Pradaxu předepsat na účet zdravotního pojištění, ale toto oprávnění má pouze specialista kardiolog, neurolog, angiolog nebo internista. Lék lze předepsat i mimo režim úhrady zdravotní pojišťovnou a pacient si jej tak může zaplatit sám.

Dr.M.Bohoněk, 19.10.2012

darování po IVF

Dobrý den,
je možné - a kdy - darovat po IVF?

03.10.2012, Andrea

Darování po IVF

Zaleží na výsledku IVF. V případě neúspěchu 6 měsíců po výkonu, v případě úspěšné početí pochopitelně nejdříve až měsíců po porodu, resp. po ukončení kojení.

Dr.M.Bohoněk, 19.10.2012

lawarín a strava

Dobrý deň, moja mamka má 76 r. a má krčové žily, ktoré sa jej neustále zapaľujú aj sa jej už tri krát spravila otvorená malá asi 1,5 cm ranka v oblasti členku.Teraz behom mesiaca vybrala 3 antibiotika, ale noha stále opuchnutá a páli, boli pichá aj je na pohľad červená až skoro ku kolenu.Berie aj detralex aj lawarín okrem iných liekov .Je pravda, že pri liečbe lawarínom je potrebné dávať pozor na stravu tkz. zelenú s obsahom vit. K ? (Kapusta, strukoviny, vňať petržlenu...)Nikto nás na to neupozornil.Ďakujem

02.10.2012, Danka

Dieta při Lawarinu

Ano, při užívání tzv. kumarinových preparátů, jako je Warfarin a Lawarin, je nutno se vyvarovat potravinám, které obsahují zvýšený obsah vitaminu K, který snižuje účinky léku. Jedná se zejména o listovou zeleninu. Více naleznete např. na www.warfarin.cz.

Dr.M.Bohoněk, 03.10.2012

Opar na rtu

Dobrý den, pokud se mi udělal na rtu opar, je možno darovat plazmu, nebo je vhodné počkat až zmizí? Děkuji

27.09.2012, Viktor

Opar a darování plazmy

S darováním plazmy určitě vyčktejte alespoň 2 týdny po zhojení.

Dr.M.Bohoněk, 28.09.2012

Darovanie krvi obcanmi SR

Dobry den, som obcankou SR, v Prahe fungujem uz 5 rokov - ako studentka a mala by som zaujem darovat krv. Poistovnu mam vsak Vseobecnu zdravotnu poistovnu na Slovensku. V cecham mam na zaklade europskeho preukazu vystaveny stale nejaky doklad Vseobecni pojistovnou o mezinarodnej zmluve , kt. plati vzdy cca 6 mesiacov. Je v mojom pripade mozne u Vas darovat krv? Dakujem

24.09.2012, Jana

Darování krve pro občany SR

Pokud máte v ČR dlouhodobý studijní nebo pracovní pobyt, může být dárcem krve.

Dr.M.Bohoněk, 24.09.2012

cholesterol

Dobrý den,

dělají se při odběru krve testy i na cholesterol?

24.09.2012, Tomáš

Vyšetření na cholesterol

Vyšetření na cholesterol se u dárců krve neprovádí. Bližší informace o testování dárců naleznete na těchto stránkách, po rozkliknutí "Pro dárce" v horní liště.

Dr.M.Bohoněk, 24.09.2012

Trombofilie a tetování

Dobrý de, chtěla jsem se zeptat jestli je možné nechat se tetovat když jsem nositel mutace FV-Leiden? Děkuji za odpověď

21.09.2012, Barbora

Tetování při Leidenské mutaci

Ano

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012