Oddělení hematologie, biochemie a krevní transfúze Ústřední vojenské nemocnice v Praze

Napište nám

Toxoplasmoza v 17 tt

Dobrý den, jsem v 17 tt a byla mi zjištěna v krvi toxoplasmoza, laboratoř požaduje nový odběr krve, co prosím znamenají hodnoty Igg 13,2 a Igm negativní, jsem podruhé těhotná ( otěhotněla jsem po 13 měsících od narození prvního dítěte ) u prvního těhotenství v krvi nebylo zjištěno nic. Moc děkuji.

20.09.2012, Zhast

Toxoplasmosa

IgG jsou tzv.anamnestické protilátky, tj.laboratorní známka, že jste danou chorobu prodělala, resp.s danou infekcí jste se setkala. IgM jsou známky aktivní (akutní) infekce. Tj. ve Vašem případě nález svědčí pro kdysi prodělané chorobě, resp.kontaktu s danou infekcí.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

Co je vrodena trombofilia ?

Dobry den zistili mi vrodenu trombofiliu s mutacio genu A1298C v heterozygotnej forme co to prosim znamena?dakujem pekny den

20.09.2012, Maria

Vrozená trombofilie

Vrozená trombofilie je geneticky daná dispozice zvýšeného rizika vzniku žilní trombozy (dolních končetin, plicní embolie, ale také mozkového infarktu apod). Ve Vašem případě, pokud je nález pouze heterozygotní mutace MTHFR A1298C, se ale o takový stav nejedná.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

Doaz

Přeji hezký den,
Měl bych zájem pracovat jako řidič - doprava krve , mohli b\ jste mi poradit na jaké firmy se mám obrátit a jaké jsou požadavky ?

Děkuji

Ing.Faný miroslav

18.09.2012, ing.Miroslav Farný

Řidič

Taková odbornost neexistuje. Krev dopravuje dopravní zdravotní služba nemocnic, transfuzních stanic nebo záchranná služba.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

Hodnota ALT

Dobrý den, ráda bych se zeptala, do jaké hodnoty se bere hodnota ALT u vojáků z povolání jako normální? Děkuji Najbrtová

17.09.2012, Věra Najbrtová

Hodnoty ALT

Vojáci mají stejné laboratorní hodnoty jako civilisté :-), tj. i jejich referenční hodnoty. Ty mohou být v každé laboratoři nastaveny trochu jinak. Naše laboratoř má horní hranici u mužů do 0,83 ukat/l, u žen do 0,58 ukat/l.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

trombofilie

Dobrý den,
od 18ti let se mi tvoří křečové žíly,které zasahují do pánevní oblasti.Zavěr z vyšetření krve je:chron.žilní insuff.C2/S,trombofilní stav-faktor VIII,MTHFR(homozygot).
Léta jsem si na doporučení lékaře kupovala Kardioprotektin,který přestali vyrábět.Jinak žádné léky neužívám.Nyní je mi 40 let a v zaměstnání jsem celý den na nohou,večer mě nohy hrozně bolí.Poradíte mi co by bylo vhodné užívat?Bojím se trombozy a na operaci varixů to zatím není.Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

14.09.2012, Zdena

Varixy a trombofilie

Bohužel z Vaše příspěvku a navíc takto na dálku, nelze posoudit závažnost event.trombofilního stavu. Doporučuji konzultovat Vašeho hematologa, zda se opravdu jedná o trombofilní stav se zvýšeným rizikem vzniku žilní trombozy a také angiologa, který se vyjádří k léčbě žilní nedostatečnosti.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

,anestezie

Dobrý den, chtěla bych vědět jaké riziko může mít krátkodobá anestezie u miniinterupce pro trombofoličku(mutace f V Leiden heterozygot, MTHFR homozygot s lehce zvýšenou hladinou homocy teinu).Moc Vám děkuji..S

13.09.2012, Simona

Anestesie a mininterupce

Samotná krátkodová anestesie v případě laboratorně zjištěné mutace FV a MTHFR zvýšené riziko nepředstavuje a miniterupce též ne. Neznám ale Vaše další event. zdravotní obtíže, proto doporučuji dotaz směřovat na Vašeho hematologa.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

KREVNÍ OBRAZ A IVF

Dobrý den. Moje manželka zhruba před měsícem absolvovala v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře dvě vyšetření krevního obrazu včetně diferenciálu leukocytů mezi nimiž bylo zhruba týdenní zpoždění. Vše bylo v pořádku. Le 6,0. Potom jsme nastoupili na IVF cyklus. Před punkcí byl manželce opět vyšetřen krevní obraz. Tentokrát však měla Le 9,5. Může být tento posun v krevním obrazu způsoben užíváním hormonálních přípravků v rámci IVF cyklu (decapeptyl, merional, estrofem, agolutin, atd.)?

10.09.2012, Karel

Leukocyty v krevním obrazu

Posun ve výsledku leukocytů může být způsoben hormonální léčbou, ale také se může jednat odlišný výsledek z jiné laboratoře nebo analyzátoru, zánětlivou reakci a pod. V každém případě ale hodnota leukocytů 9,5 je ještě v normě a nemusíte se takového výsledku obávat.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

mozkomíšní mok

Dobrý den chtěla jsem se zeptat co znamená výsledek po lumbální punkci 1 oligopás v séru i likvoru- typ IV. Co může být příčinou? Je zde větší možné riziko vzniku roztroušené sklerozy?
Děkuji za odpověd.

05.09.2012, Barbora

Oligopásy v likvoru

O interpretací laboratorního vyšetření z lumbální punkce se musíte obrátit na neurologa, který musí ale mít k dispozici kompletní výsledkem vyšetření a znát i Váš zdravotní stav a aktuální obtíe.

Dr.M.Bohoněk, 21.09.2012

těhotná

Dobrý den, dnes jsem zjistila, že jsem těhotná. Asi 4 týden. Chtěla jsem se zeptat,jestli jako těhotná můžu plazmu darovat? Včera jsem totiž byla darovat. Doufám, že se nic nestane miminku?
Děkuji za odpověď Šárka

05.09.2012, Nováková

Darování plazmy při těhotenství

Ten jeden odběr Vám neublíží, dále ale již darovat nechoďte, během těhotenství to nelze.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

Dotaz-plasma

Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda po vyplnění dotazníku a odberu plasmy stím i odběr krve na rozbor jaké testy se z té krve dělají?Např pohlavní choroby atd Děkuji

03.09.2012, Zuzana

Vyšetření dárců krve a plazmy

Všechny potřebné informace naleznete na těchto webových stránkách, po rozkliknutí "Pro dárce" na horní liště.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

Laidenska mutace homozygot

dobry den.. mam problem .. neustale mam bolesti nohou.. mam krecove zily a kazdym dnem je to vic a vic .. pracuji 14-15hod denne .. muj hematolog mi nijak nepomohl.. dekuji :-(

03.09.2012, Zdenka

Bolesti nohou

To je spíše otázka na praktického lékaře, možná angiologa nebo ortopeda. Takto na dálku Vám bohužel nemohu poradit ani pomoci.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

Přechod z warfarinu na jiný lék

Ještě jsem se zapomněla zeptat,

5) Mohla bych užívat pradaxu, když vážím 50 kg, četla jsem, že je nutné na to upozornit lékaře?
6) Existuje případně jiný lék kromě pradaxy, který bych mohla užívat místo warfarinu k rozpuštění krevní sraženiny, bylo by s ním spojeno méně rizik a nebyly by nutné časté kontroly INR? Četla jsem např. ještě o godasalu.

Budu Vám moc vděčná za odpověďi.

31.08.2012, Marcela

Léky místo Warfarinu

Moderní tzv.antitrombotické léky (např. přípravek Pradaxa nebo Xarelto), mají zatím omezenou možnost úhrady ze zdravotního pojištění, pacient si je může ale hradit po předepsání lékařem sám (několik tisíc Kč/měsíc). Laboratorní kontroly u těchto léků se neprovádí. Nicméně záleží na indikaci a bližší informace Vám ve vztahu k Vašemu zdravotnímu stavu může poskytnout pouze ošetřující lékař, nejlépe hematolog. Godasal=Aspirin=Anopyrin, tj. to není nový lék a u žilního tromboembolismu se nepoužívá.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

Přechod z warfarinu na pradaxu

Dobrý den, užívám lék warfarin, ráda bych přesla na lék pradaxu, jelikož jsem četla, že je bezpečnější a má méně omezení.Měla bych pár otázek ohledně toho léku:
1) Je pradaxa stejně účinná jako warfarin v rozpouštění krevních sraženin?
2) Jak se přechod na tento lék provádí, není v období přechodu zvýšené riziko krvácení?
3) Jsou nutné kontroly INR?
4) Lék prý nění schválený pro léčbu krvních sraženin, pacient si ho musí hradit sám, kolik přibližně tento lék stojí?

31.08.2012, Marcela

Užívání Warfarin Orion

Dobrý den, chtěla bych vědět proč se nesmí užívat vitamín k při užívání Léku Warfarin Orion

31.08.2012, Jana

darování po operaci

Dobrý den,
jak dlouho nemůžu jít na darování po laparoskopické operaci? Děkuji za odpověď, s pozdravem M.S.

30.08.2012, Michaela

Darování krve po operaci

Za 6 měsíců.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

Hodnoty S LD

Dobrý den, jsem pacientka po ablaci levého prsu a od prosince 2011 užívám tamoxifen. Výsledek S -LD je 4,04 (odběr 23.8.2012) ošetřující lékařky zvýrazněn hvězdičkou. Současně je vyšší i hodnota Ca 15-3 - 38,2.

Vím, že jsem užíváním tamoxifenu ohrožena žilní trombózou, měla bych tedy jako prevenci užívat aspirin? Výsledky krve od listopadu 2011 do května 2012 byly v pořádku stejně jako krevní obraz.

29.08.2012, Martina

Hodnoty LD

K dílčím laboratorním výsledků bez celkového kontextu a bližší znalosti zdravotního stavu pacienta se nelze takto na dálku vyjádřit. Také co se týče prevence žilní tromboembolismu záleží na celkovém trombofilním stavu pacienta, který může posoudit pouze ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

CLL

Moc děkuji za odpověď. Lenka

27.08.2012, Lenka

syndrom lepivých destiček

Dobrý den,
prosím Vás mám dotaz. Je mi 38 let a byl mi zjištěn "S L D" a přiznám se, že nevím co to je. Nikde se nic na netu nedá přečíst a ani zjistit. A to co mi řekl můj lékař, mě ani neuklidňuje, a ani nějak nějak nestačí jako odpověď. Mám za sebou již dvě trombozy v oblasti kolene a a opravdu bych moc rád věděl co to je a s čím mohu do budoucna počítat.
Mnohokráte děkuji za odpověď na můj soukromý email.
S pozdravem Ladislav Pospíšil

27.08.2012, Ladislav

Syndrom lepivých destiček

Jedná se vrozenou poruchu, která způsobuje zvýšenou agregabilitu krevních destiček (tj. zvýšenou tendenci ke vzniku shluků a sraženin), která je příčinou zvýšeného rizika vzniku žilní trombozy, ale i srdečních a mozkových infarktů a pod. Obvykle se preventivně užívá Aspirin. Bližší informace Vám ale musí poskytnout ošetřující lékař, specialista hematolog, protože individuální riziko se posuzuje podle celkového zdravotního stavu pacienta a event.přítomnosti dalších trombofilních rizik.

Dr.M.Bohoněk, 28.08.2012

lymfocytická leukémie

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na hodnoty leukocytů u svého otce. Před rokem mu byla diaknostikována chronická lymfocytická leukémie. Je mu 60 let. V květnu tohoto roku měl leukocyty 54.40 *10/l a dnes měl hodnoty 90,0 Lékařka mu řekla, že je to zhoršení, ale nic víc. Proto se chci zepat o jak velké zhoršení se jedná a jestli se v tomle stavu bude uvažovat o změně léčby. Zatím berepouze nějaké léky. Moc děkuji za odpověď.

27.08.2012, Lenka

CLL

CLL je chronické onemocnění, kde se protinádorová léčba aplikuje až v rozvinutých stádiích. Celkový počet leukocytů (resp.lymfocytů) je ale pouze jedním z kritérií a hodnota 90tis. sama o sobě nemusí ještě žádné dramatické zhoršení znamenat i když Vámi uvedený nárůst je za poslední 3 měsíce relativně velký. Domnívám se, že další postup bude záležet na další kontrole a jejich výsledcích. Poněkud ale spekuluji, protože takto na dálku a na základě pouze útržkových údajů se nelze přesněji vyjádřit. Podrobné informace Vám poskytne pouze ošetřující lékař Vašeho otce- hematolog.

Dr.M.Bohoněk, 27.08.2012

dotaz

mam k vam dotaz pry se da zařidit prukazka na Pražskou dopravu aby se tam dalo jezdit zdarma jestli ano na koho se mam obratit mam již tři medaile a dva kříže slevu mam ve svem bydliští děkuji za odpověd sona vepřovska

26.08.2012, Sona Vepřovska

Sleva pro dárce krve v MHD Praha

Hl.m.Praha žádné slevy na MHD pro dárce krve t.č.neposkytuje. Podobnou aktivitu jsme zaznamenali na krátkou dobu před mnoha lety a týkala se pouze občanů s trvalým bydlištěm v Praze.

Dr.M.Bohoněk, 27.08.2012

Infekční mononukleóza

Dobrý den, prosím Vás, chtěla bych se zeptat, zda-li můžu darovat krevní plazmu jestliže jsem před 6 měsíci proděala infekční mononukeózu... Již nějakou dobu, jsou všechny výsledky v pořádku.
Děkuji za odpověď

23.08.2012, Tereza

Infekční mononukleosa a darování krve a jejích složek

Darovat krev a její složky můžete nejdříve za 1 rok po úplném uzdravení.

Dr.M.Bohoněk, 27.08.2012

Warfarin - ukončení léčby

Dobrý den, prodělala jsem po operaci drobnou plicní embolii, po 7 měsících léčby warfarinem mi nyní bude vysazen. Chtěla jsem se zeptat, jak se postupuje při vysazení warfarinu:
a) jakým způsobem se vysazuje
b) je vhodné udělat nějaké kontrolní testy krve - jaké a za jak dlouho po vysazení.
Děkuji za odpověď

21.08.2012, Ivana

Vysazení Warfarinu

Warfarin se vysazuje postupně, zpravidla po dobu 2 týdnů, záleží na tom, jakou máte nasazeno dávkování. Kontrolní testy se při tom neprovádí. Blišží informace Vám poskytne ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 21.08.2012

Leiden a extrakce zubu

Dobrý den, mám zjištěnou Leiden.mutaci heterozygot a MTHFR A1298 homozygot- dosud jsem neměla žádné problémy se srážlivostí.Čeká mě extrakce zubu a následný implantát. Znamená extrakce pro mě nějaké riziko? Předem děkuji za odpověď.

19.08.2012, Naďa

Leiden a extrakce zubu

V daném případě se nemusíte ničeho obávat a nejsou potřeba ani žádná speciální opatření.

Dr.M.Bohoněk, 20.08.2012

Vyšetření krve jako samoplátce

Dobrý den, chtěla bych si nechat udělat některá vyšetření krve jako samoplátce (např. leidenská mutace) - jak v takovém případě postupovat? navštívit vaše odběrové místo a tam se nějak domluvit? Děkuji

17.08.2012, Tereza

Vyšetření jako samoplátce

Ano, stavte se na centrálních odběrech a zde se dozvíte vše potřebné, včetně čáskty, kterou je potřeba uhradit. Ceníky vyšetření, které provádíme, jsou zde, na těchto stránkách, ceny vyšetření, která pro nás provádějí smluvní laboratoře (jako např.vyšetření mutace FV Leiden), se dozvíte na místě.

Dr.M.Bohoněk, 20.08.2012

warfarín a vytvorenie bércového vredu

Dobrý deň,
chcem sa ešte opýtať, či je možná súvislosť medzi užívaním warfarinu(ktorý pacientke nezabral)a vytvorením sa bércového vredu na nohe.Zatiaľ jej bolo ponechané užívanie fraxiparinu, ale ani ten sa nám nezdá dostatočný pre potrebné zriedenie krvi. Je možné použiť ešte nejaký iný vhodný prostriedok?
Ďakujem

16.08.2012, Mlynárová Z.

Warfarin a bércový vřed

Popisovanou souvislost vylučuji. K dalšímu se nemohu vyjádřit bez podrobnějších informací o Vašem zdravotním stavu a důvodech antikoagulační léčby. K tomu je kompetentní výhradně Váš ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 17.08.2012

Darování krve a anopyrin

Dobrý den,

jsem pravidelný dárce krve a nyní mi byl k antikoncepci pro jistotu předepsán anopyrin. Je možné i s anopyrinem darovat krev? Děkuji.

15.08.2012, Jana

Darování krve a Anopyrin

Ano, je to možné.

Dr.M.Bohoněk, 16.08.2012

Ohrožení plodu

Dobrý den,
může darování plazmy na počátku těhotenství (když ještě těhotenství nebylo potvrzeno) poškodit plod. Jak velké je tam riziko? Děkuji za odpověď.

14.08.2012, Zuzana

Darování plazmy v počátku těhotenství

Pokud odběr proběhne bez komplikací, tak vlastní odběr plazmy je v daném případě bez rizika.

Dr.M.Bohoněk, 14.08.2012

tumor.markery-thymidinkináza

Dobrý den,
byla jsem na hematolog.vyšetření a mimo jiné výsledky, mám zvýšený tumor.marker thiminidkináza 7,9. Jelikož p.doktorka tento údaj úplně přešla,ráda bych věděla,co to pro mne znamená, jaké vyšetření bych třeba měla postoupit,s čím mohou výsledky souviset.
Užívám thyrozol na št.žlázu,mám osteroporozu, vys.kr.tlak,nedomýkavost chlopně. Děkuji za odpověď.

14.08.2012, Naďa

Tumor markery - thymidinkináza

Dobrý den, thymidinkináza se řadí mezi tumormarkery, je to enzym, jehož aktivita v buňkách stoupá ve fázi dělení buněk. Zvýšená aktivita v séru tedy může být jak u nádorového bujení, tak také u některých virových onemocnění, u zánětlivých onemocnění plic, u lupénky. Interpretovat jednorázový výsledek laboratorního vyšetření bez dalších znalostí celého případu není možné. Obraťte se prosím na Vaši ošetřující lékařku s žádostí o podrobnější informace.

MUDr. Lenka Pospíšilová, 15.08.2012

Darování krve nebo plazmy po operaci

Dobrý den. Dávám pravidelně krevní plazmu nebo krev, naposled jsem byl začátkem března. 20.3.2012 jsem absolvoval extrakci zubů moudrosti na Homolce a bylo mi předtím řečeno, že půl roku nesmím dávat krev. Extrakce zubů na druhé straně plánovaná o týden později byla bohužel odložena až na úterý 28.8.2012, což by způsobilo nemožnost dát krev až do jara. Slyšel jsem, že pokud cca do půl roku nepřijdu, bude se muset moje konzerva z minulého odběru vyhodit, což by mě mrzelo. Mohu přijít už po necelých pěti měsících v pátek 17.8., nebo mě vyhodíte? Jiný termín kvůli dovolené a práci do té doby nemám.

S pozdravem
Jan Hink

12.08.2012, Jan Hink

Odběry po chir.výkonku

Nebojte se, nic se likvidovat nebude. Dostavte se, až to bude možné, tj. na jaře příštího roku.

Dr.M.Bohoněk, 12.08.2012

Trombofilie

Dobrý den,psala jsem Vám ohledně přípravku Push Up2(příspěvek pod),Mám všechny tři typy mutace,je pro mě vhodný nějaký jiný přípravek na zvětšení prsou?Například Decolen?Děkuji

10.08.2012, Dáša

Připravky na zvětšení prsou

Tuto problematiku zde nelze bohužel vydiskutovat, navic tyto stranky nejsou na takové téma odborně zaměřené. Obraťte se na příslušného odborného lékaře.

Dr.M.Bohoněk, 12.08.2012

PushUp2

Dobrý den,mám trombofilii-leiden F.V. homozygot,protrombin heterozygot a mthfr A 12980 homozygot.Chtěla bych vyzkoušet prášky na zvětšení prsou PushUp2,můžu je brát?Děkuji

09.08.2012, Dáša

PushUp2

Ve Vašem případě bych byl s přípravkem PushUp2 velmi opatrný a spíše jej nedoporučuji a to pro obsah estrogenů.

Dr.M.Bohoněk, 10.08.2012

darování krevní plazmy se zlatým stafylokokem

DOBRÝ DEN,CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT,JESTLI MŮŽU DAROVAT KREVNÍ PLAZMU?? NA JAŘE MINULÉHO ROKU MI NA GYNEKOLOGII BYL ZJIŠTĚN ZLATÝ STAFYLOKOK,DOSTALA JSEM ANTIBIOTIKA A ŽÁDNÉ VÁŽNĚJŠÍ POTÍŽE OD TÉ DOBY NEMÁM,JEN SEM TAM ÚNAVA A BOLEST V KLOUBECH.DĚKUJI ZA OPOVĚĎ Macek

08.08.2012, macek

Darování plazmy

Lońský nález a následné přeléčení zlatého stafylokoka pro darování krve a jejích složek nevadí. Ostatní obtíže prodiskutujte osobně s lékařem transfuzní stanice nebo plazmaferetického centra.

Dr.M.Bohoněk, 10.08.2012

Ako odstránit zatvrdliny pri užívaní Fraxiparinu forte

Rada by som sa informovala, ako je možné odstrániť alebo urýchliť liečbu zatvrdlín, ktoré vznikajú v mieste vpichu Fraxiparinu forte,pretože pri jeho dlhodobom užívaní už máme problém nájsť vhodné miesto pre jeho aplikáciu.
Ďakujem

07.08.2012, Zdena Mlynárová

Aplikace Fraxiparine

Doporučuji po kažé aplikaci místo vpichu řádně a do široka promasírovat. Dále k aplikaci používejte i méně obvyklá místa - injekce lze aplikovat všude, kde vytvoříte podkožní řasu. Tj. kromě nejobvyklejšího místa do podkoží břišní krajiny lze s výhodou použít podkoží zejména na stehnech a předloktí.

Dr.M.Bohoněk, 10.08.2012

ZVÝŠENÁ SEDIMENTACE KRVE

Dobrý den. Moje manželka (38 let) byla na preventivním screeningovém vyšetření krve a moči + crp + štítná žláza + KW1 z koagulace + metabolismus železa. Vše měla v pořádku vyjma malého objemu erytrocytu a nedostatku železa. Na to dostala tabletky železa. Dále jí však byla zjištěna zvýšená sedimentace krve 20 za 1 hodinu. Její praktický lékař říkal, že s ohledem k ostatním výsledkům vyšetření to nic neznamená. Chtěl jsem se zeptat, jestli je to opravdu tak, jak říká její praktický lékař nebo by to mohl být ze zdravotního hlediska problém.

06.08.2012, Kryštof

Sedimentace

Zvýšení sedimentace na 20 mm/hod je opravdu malé a je pravděpodobně klinicky nevýznamné a může mít souvislost s nalezenou mírnou chudokrevností. Navíc, podstatně přesnější nespecifický zánětlivý marker CRP, je, jak uvádíte, negativní.

Dr.M.Bohoněk, 07.08.2012

nízké trombocity a penicilín

Dobrý den,
moje dcera se již 4 roky potýká s nízkými trombocity kolem 30,ale již po druhé po angíně kdy měla penicilín a byl ji
udělán krevní obraz trombocity stoupnou na 90 a nyní 70.
Prosím poradte mi na koho se obrátit a zda by se nedala nasadat nějaká léčba,aby se hodnota srounala a znovu neklesala.
Děkuji

06.08.2012, Jitka

Nízké trombocyty

Tuto problematiku řeší odborník - hematolog. Praktický lékař by tedy měl dceři vystavit doporučení do spádové hematologické ambulance.

Dr.M.Bohoněk, 07.08.2012

antikoncepce po Warfarinu

Pěkný den, byla mi ukončena léčba Warfarinem 17měsíců z důvodů plicní embolie po úrazu. Poslední menstruace trvala 4týdny nepřetržitě a nasazen NOrethisteron na 10 dnů, po dobrání za 3 dny znovu menstruace, skončila po 6dnech, nyní již týden mám bolesti v podbřišku a mírnější krvácení při styku. Chtěla bych se zeptat zda-li se mohu vrátit k HA Yadine, se kterou jsem byla několik let spokojená,byla mi nasazena jako náhrada za Logest, při které jsem krvácení po styku měla také. je mi 44let.Děkuji

04.08.2012, Ludmila

Hormonální antikoncepce po embolii

Ve Vašem případě bych byl s nasazením hormonální antikoncepce opatrný. Doporučuji hematologické vyšetření za účelem vyloučení trombofilních dispozic, kde následně dostanete i doporučení o dalším postupu.

Dr.M.Bohoněk, 06.08.2012

dotaz

Dobrý den,
můj otec v dubnu prodělal hlubokou žilní trombozu a do současné doby užívá varfarin.Může současně s tímto lékem užívat přípravek wobenzym na posílení imunity.

Děkuji Mikovcová

01.08.2012, Iva

Warfarin a Wobenzym

Ano, může.

Dr.M.Bohoněk, 02.08.2012

vyšetření krevní skupiny

Dobrý den,byla jsem na odběru krve na vyšetření krevní skupiny v těhotenství. V konziliárním vyšetření bylo napsáno, že "byla zjištěna krevní skupina B Rh(D) pozitivní, Ccee, Cw pozitivní, Kell negativní, PAT negativní. Dále byly přítomny nespecificky pozitivní reakce v celém enzymatickém testu, v NAT negativní, které t. č. nesvědčí pro přítomnost aloprotilátky". Doporučují kontrolu za 2 měsíce. Můžete mi prosím vysvětlit, co to znamená?
Moc děkuji Dubská

31.07.2012, Anežka Dubská

Těhotenské vyšetření

B RhD pozit, Ccee, Kell negat. jsou výsledky vyšetření krevně skupinových znaků v systémech AB0, Rh a Kell. Přítomnost nespecifických protilátek proti erytrocytům v enzymovém testu je v dané chvíli klinicky nevýznamný nález na jehož "závažnosti" kontrolní vyšetření obvykle nic nezmění.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Gilbertov syndrom

Dobry den, chcela by som sa opytat ci moze ist moj priatel darovat plazmu ked ma Gilbertov syndrom. Dakujem

30.07.2012, Gabriela

Darování krve a Gilbertův sy

Ano, může.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Fenotyp

Dobrý den, chtěla bych poprosit o vysvětlení fenotypu: mám B+ CCee K-
předem děkuji za odpověď Dominique

29.07.2012, Dominique

Fenotyp

B+ - krevní skupina B RhD pozitivní CCcc - značí přítomnost uvedených dalších znaků systému Rh(tj. kromě D) K+ - značí přítomnost znaku K (systému Kk). Event.podrobnosti Vám vysvětlí na každé transfuzní stanici.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Krvácení při stolici

Dobrý večer můj syn půl roku krvácel z konečníku jen při stolici ,v rozborech krve mšl zjištenou Yersenii měl pozitivní IgA a IgG,byl přeléčem antibiotiky týden před kolonoskopií už nekrvácel ve střevech byl název negativní.Po 14 dnech po vyšetření opět krvacel při stolici.Chtěla bych se zeptat jáké rozbory krve mám nechat udělat abychom zjistili problém.Děkuji Petra Kohlová.

29.07.2012, Petra Kohlová

Krvácení při stolici a yersiniose

To je otázka na gastroenterologa, který syna vyšetřoval, případně infekcionistu.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Warfarin

Dobrý den,ráda bych se zeptala na lék PRADAXA. Od března loňského roku se léčím na flebotrombozu LDK. 6 měsíců jsem si píchala fraxiparin následně jsem byla převedena na warfarin, který užívám dosud. Co se týče genetiky, tak tu mám v pořádku. Stav nastal po delším upoutání na lůžko. Je možné , aby mi lékařka předepsala místo warfarinu lék pradaxa. Slyšela jsem a četla i letáčky , že se jedná o šetrnější lék. Děkuji za odpověď Pavlína

26.07.2012, Pavlína

Pradaxa

Léka Pradaxa dosud není pro tuto indikaci oficiálně schválen, proto jeho užívání (byť je možné), nehradí zdravotní pojišťovny. Na druhou stranu není vůbec jisté, že Warfarin budete užívat trvale. Antikoagulační léčba se po rekanalizaci cév a jejím potvrzení angiologickým vyšetřením zpravidla vysazuje.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Trombofilný stav a aminokyseliny

21 ročnému synovi zistili trombofilný stav, mutácia faktora V. Leiden heterozyg. forma, v liečme Lawarin a teraz v dovolenkovom období Fraxiparin. Syn cvičí v posilnovni a začal užívať podporné aminokyseliny, no nie steroidy. Keďže som zdravotníčka, bojím sa oňho a neviem či užívanie aminokyselín v jeho prípade je správne.
Keďže študuje v Prahe raz mesačne cestuje až do Prešova na kontrolu Quickovho testu pri liečbe Lawarínom. Chcem sa opýtať či by mohol kontrolovať hodnoty Quickovho testu aj vo vašom zariadení. ak áno, prosím konkrétne. Veľmi pekne Ďakujem.

26.07.2012, Jana zo Slovenska

Trombofilní stav

Syna do péče můžeme převzít. Objednat se může na tel. 973203208. K první návštěvě je potřeba, asi s sebou měl relevantní lékařskou zprávu o aktuálním zdravotním stavu, provedených vyšetření a léčbě.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Kostni dren

Dobry den, chtela bych se stat darcem kostni drene, ale letos me bylo 36 let. Chci se zeptat jestli opravdu neni mozne se zapsat do registru darcu kostni drene v tomto veku?????Dekuji za odpoved.

24.07.2012, Eva

Vstup do registru dárců dřeně

Je to možné, ale za úhradu nákladů spojených s laboratorním vyšetřením. Více se dozvíte na www.kostnidren.cz

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Trombocyty

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li mám dále nějak řešit mou situaci(např.dalším vyšetřením)? Již několik let mi vychází z KO zvýšene trombocyty, cca 480-500, a leukocyty lehce zvýšené 10,2, jinak ostatní hodnoty vždy v normě.

Děkuji

24.07.2012, Tomas Novák

Zvýšené hodnoty

Velmi často se v podobných případech jedná o tzv.rekativní zvýšení na základě nějakého infekčního či zánětlivého podnětu, o kterém ani nemusíte vědět (čep na mandlích, zubní kaz, zánět dutin, akné apod.). Pokud jsou tyto příčiny vyloučeny, doporučuji hematologické vyšetření.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Krev a tetování

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, můžu ještě darovat krev, když si nechám udělat tetování popř. po jaké době prosím. Díky

20.07.2012, Lukáš

Darování krve a tetování

Darovat krev a její složky můžete za 6 měsíců po tetování.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

vyřazený dárce krve

Dobrý den, byl jsem odmítnut a vyřazen z registru dárců krve z důvodu, že mi byla v krvi zjištěna protilátka anti-Le (a+b). Prosím o vysvětlení zda má toto zjištění pro můj zdravotní stav nějaký význam. Děkuji. P.Bužek

18.07.2012, Pavel Bužešk

Protilátka anti-Le

Jedná se o protilátku proti erytrocytům, která vznikla zřejmě na podkladě předcházející transfuze krve. Pro Váš zdravotní stav má tato skutečnost význam v případě nutnosti krevní transfuze, protože by jste měl obdržet krev skupiny Lea negativní (taklvých je ale většina, cca 78%).

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

mohu opět darovat krev?Dobrý den, jmenuji se Romana Valešová a byla jsem dárcem krve až do roku 2003, kdy mi bylo v Rakovníku na základě vyplnění nějakého dotazníku sděleno, že kvůli mému opakovanému pobytu v zahraničí ( USA, Velká Británie ) už nemohu darovat krev - a to i přes to, že v inkriminované době jsem byla striktní vegetarián a nikdy u mne nebyla diagnostikována žádná závažná choroba . Moje legitimace byla vystavena na jméno za svobodna Romana Vopatová s reg. číslem 1905/94. Od té doby už uběhlo téměř 10 let a mne by zajímalo, zda je možné zase začít krev darovat. Mám za sebou 13 odběrů, 10.5.1995 jsem obdržela bronzovou medaili PROF. MUDr. J. Janského.Krev jsem darovala vždy v místě bydliště - ať už v Plzni, Praze, Rakovníku a v Lounech.V současné době je nejbližší obběrová stanice v Lounech. Děkuji za odpověď předem. S pozdravem, Mgr. R. Valešová

11.07.2012, Romana Valešová

Darování krve a pobyt v zahraničí

Opakovaný pobyt v USA Vás z darování krve rozhodně nediskvalifikuje. S Velkou Británií to je tak, že darovat krev nemohou osoby, které které mezi léty 1980-1996 pobývaly celkem 6 měsíců a déle ve Velké Británii a/nebo ve Francii.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

léčba WARFARINEM

Dobrý den,v únoru 2012 jsem prodělala plic.embolii(dlouhý let,antikoncepce).Užívám warfarin(5mg) každý den 1a půl tbl.Poslední dobou mi začly moc vypadávat vlasy, hlavně po ránu asi 150 každý den a i během dne ještě několik vlasů vypadne stačí prohrábnutí vlasů rukou či hřebenem, chtěla bych se zeptat jak dlouho ještě má léčba bude trvat a zda není možné, že to padání souvisí právě s warfarinem, případně zda nejde nahradit jinými léky, nebo zda existuje něco, čím zabránit takovému padání vlasů?Děkuji za odpověď

06.07.2012, Renáta

Warfarin po embolii

Vypadávání vlastů s užíváním Warfarinu souviset nemusí (i když jako vzácný nežádoucí účinek je popisováno), doporučuji konzultaci u dermatovenerologa. Na druhou stranu užívání Warfarinu není, resp. nemusí být po plicní embolii trvalé. Závisí na stavu rekanalizace postižených plicních cév a také na event.trombofilních rizicích. Bližší informace Vám poskytne ošetřující lékař, v ideálním případě hematolog.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

PREVENCE

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak často by měl člověk docházet na preventivní vyšetření krevního obrazu ke svému praktickému lékaři s ohledem na prevenci vůči možným poruchám krvetvorby, aby byly pokud možno odhaleny včas(leukémie, atd.).

03.07.2012, Jaromír

Preventivní vyšetření

Riziko výskytu poruch krvetvroby je v běžné populaci extrémně malé, aby se k tomuto mohl stanovit vhodný interval prevence. Nicméně preventivní lékařské vyšetření 1 x za rok s provedením základních laboratorních vyšetření, včetně krevního obrazu, je vhodné a obecně doporučené. Specielní kategorií jsou ale pracovníci rizikových profesí, z nichž někteří jsou ohroženi zvýšeným rizikem vzniku nádorových onemocnění, včetně krve (osoby pohybující se v prostředí se zvýšeným radiačním zářením, pracovníci v chemickém průmyslu apod.). V těchto případech režim preventivních prohlídek upravují zvláštní hygienická doporučení.

Dr.M.Bohoněk, 04.07.2012