Oddělení hematologie, biochemie a krevní transfúze Ústřední vojenské nemocnice v Praze

Napište nám

Hodnoty S LD

Dobrý den, jsem pacientka po ablaci levého prsu a od prosince 2011 užívám tamoxifen. Výsledek S -LD je 4,04 (odběr 23.8.2012) ošetřující lékařky zvýrazněn hvězdičkou. Současně je vyšší i hodnota Ca 15-3 - 38,2.

Vím, že jsem užíváním tamoxifenu ohrožena žilní trombózou, měla bych tedy jako prevenci užívat aspirin? Výsledky krve od listopadu 2011 do května 2012 byly v pořádku stejně jako krevní obraz.

29.08.2012, Martina

Hodnoty LD

K dílčím laboratorním výsledků bez celkového kontextu a bližší znalosti zdravotního stavu pacienta se nelze takto na dálku vyjádřit. Také co se týče prevence žilní tromboembolismu záleží na celkovém trombofilním stavu pacienta, který může posoudit pouze ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 11.09.2012

CLL

Moc děkuji za odpověď. Lenka

27.08.2012, Lenka

syndrom lepivých destiček

Dobrý den,
prosím Vás mám dotaz. Je mi 38 let a byl mi zjištěn "S L D" a přiznám se, že nevím co to je. Nikde se nic na netu nedá přečíst a ani zjistit. A to co mi řekl můj lékař, mě ani neuklidňuje, a ani nějak nějak nestačí jako odpověď. Mám za sebou již dvě trombozy v oblasti kolene a a opravdu bych moc rád věděl co to je a s čím mohu do budoucna počítat.
Mnohokráte děkuji za odpověď na můj soukromý email.
S pozdravem Ladislav Pospíšil

27.08.2012, Ladislav

Syndrom lepivých destiček

Jedná se vrozenou poruchu, která způsobuje zvýšenou agregabilitu krevních destiček (tj. zvýšenou tendenci ke vzniku shluků a sraženin), která je příčinou zvýšeného rizika vzniku žilní trombozy, ale i srdečních a mozkových infarktů a pod. Obvykle se preventivně užívá Aspirin. Bližší informace Vám ale musí poskytnout ošetřující lékař, specialista hematolog, protože individuální riziko se posuzuje podle celkového zdravotního stavu pacienta a event.přítomnosti dalších trombofilních rizik.

Dr.M.Bohoněk, 28.08.2012

lymfocytická leukémie

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na hodnoty leukocytů u svého otce. Před rokem mu byla diaknostikována chronická lymfocytická leukémie. Je mu 60 let. V květnu tohoto roku měl leukocyty 54.40 *10/l a dnes měl hodnoty 90,0 Lékařka mu řekla, že je to zhoršení, ale nic víc. Proto se chci zepat o jak velké zhoršení se jedná a jestli se v tomle stavu bude uvažovat o změně léčby. Zatím berepouze nějaké léky. Moc děkuji za odpověď.

27.08.2012, Lenka

CLL

CLL je chronické onemocnění, kde se protinádorová léčba aplikuje až v rozvinutých stádiích. Celkový počet leukocytů (resp.lymfocytů) je ale pouze jedním z kritérií a hodnota 90tis. sama o sobě nemusí ještě žádné dramatické zhoršení znamenat i když Vámi uvedený nárůst je za poslední 3 měsíce relativně velký. Domnívám se, že další postup bude záležet na další kontrole a jejich výsledcích. Poněkud ale spekuluji, protože takto na dálku a na základě pouze útržkových údajů se nelze přesněji vyjádřit. Podrobné informace Vám poskytne pouze ošetřující lékař Vašeho otce- hematolog.

Dr.M.Bohoněk, 27.08.2012

dotaz

mam k vam dotaz pry se da zařidit prukazka na Pražskou dopravu aby se tam dalo jezdit zdarma jestli ano na koho se mam obratit mam již tři medaile a dva kříže slevu mam ve svem bydliští děkuji za odpověd sona vepřovska

26.08.2012, Sona Vepřovska

Sleva pro dárce krve v MHD Praha

Hl.m.Praha žádné slevy na MHD pro dárce krve t.č.neposkytuje. Podobnou aktivitu jsme zaznamenali na krátkou dobu před mnoha lety a týkala se pouze občanů s trvalým bydlištěm v Praze.

Dr.M.Bohoněk, 27.08.2012

Infekční mononukleóza

Dobrý den, prosím Vás, chtěla bych se zeptat, zda-li můžu darovat krevní plazmu jestliže jsem před 6 měsíci proděala infekční mononukeózu... Již nějakou dobu, jsou všechny výsledky v pořádku.
Děkuji za odpověď

23.08.2012, Tereza

Infekční mononukleosa a darování krve a jejích složek

Darovat krev a její složky můžete nejdříve za 1 rok po úplném uzdravení.

Dr.M.Bohoněk, 27.08.2012

Warfarin - ukončení léčby

Dobrý den, prodělala jsem po operaci drobnou plicní embolii, po 7 měsících léčby warfarinem mi nyní bude vysazen. Chtěla jsem se zeptat, jak se postupuje při vysazení warfarinu:
a) jakým způsobem se vysazuje
b) je vhodné udělat nějaké kontrolní testy krve - jaké a za jak dlouho po vysazení.
Děkuji za odpověď

21.08.2012, Ivana

Vysazení Warfarinu

Warfarin se vysazuje postupně, zpravidla po dobu 2 týdnů, záleží na tom, jakou máte nasazeno dávkování. Kontrolní testy se při tom neprovádí. Blišží informace Vám poskytne ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 21.08.2012

Leiden a extrakce zubu

Dobrý den, mám zjištěnou Leiden.mutaci heterozygot a MTHFR A1298 homozygot- dosud jsem neměla žádné problémy se srážlivostí.Čeká mě extrakce zubu a následný implantát. Znamená extrakce pro mě nějaké riziko? Předem děkuji za odpověď.

19.08.2012, Naďa

Leiden a extrakce zubu

V daném případě se nemusíte ničeho obávat a nejsou potřeba ani žádná speciální opatření.

Dr.M.Bohoněk, 20.08.2012

Vyšetření krve jako samoplátce

Dobrý den, chtěla bych si nechat udělat některá vyšetření krve jako samoplátce (např. leidenská mutace) - jak v takovém případě postupovat? navštívit vaše odběrové místo a tam se nějak domluvit? Děkuji

17.08.2012, Tereza

Vyšetření jako samoplátce

Ano, stavte se na centrálních odběrech a zde se dozvíte vše potřebné, včetně čáskty, kterou je potřeba uhradit. Ceníky vyšetření, které provádíme, jsou zde, na těchto stránkách, ceny vyšetření, která pro nás provádějí smluvní laboratoře (jako např.vyšetření mutace FV Leiden), se dozvíte na místě.

Dr.M.Bohoněk, 20.08.2012

warfarín a vytvorenie bércového vredu

Dobrý deň,
chcem sa ešte opýtať, či je možná súvislosť medzi užívaním warfarinu(ktorý pacientke nezabral)a vytvorením sa bércového vredu na nohe.Zatiaľ jej bolo ponechané užívanie fraxiparinu, ale ani ten sa nám nezdá dostatočný pre potrebné zriedenie krvi. Je možné použiť ešte nejaký iný vhodný prostriedok?
Ďakujem

16.08.2012, Mlynárová Z.

Warfarin a bércový vřed

Popisovanou souvislost vylučuji. K dalšímu se nemohu vyjádřit bez podrobnějších informací o Vašem zdravotním stavu a důvodech antikoagulační léčby. K tomu je kompetentní výhradně Váš ošetřující lékař.

Dr.M.Bohoněk, 17.08.2012

Darování krve a anopyrin

Dobrý den,

jsem pravidelný dárce krve a nyní mi byl k antikoncepci pro jistotu předepsán anopyrin. Je možné i s anopyrinem darovat krev? Děkuji.

15.08.2012, Jana

Darování krve a Anopyrin

Ano, je to možné.

Dr.M.Bohoněk, 16.08.2012

Ohrožení plodu

Dobrý den,
může darování plazmy na počátku těhotenství (když ještě těhotenství nebylo potvrzeno) poškodit plod. Jak velké je tam riziko? Děkuji za odpověď.

14.08.2012, Zuzana

Darování plazmy v počátku těhotenství

Pokud odběr proběhne bez komplikací, tak vlastní odběr plazmy je v daném případě bez rizika.

Dr.M.Bohoněk, 14.08.2012

tumor.markery-thymidinkináza

Dobrý den,
byla jsem na hematolog.vyšetření a mimo jiné výsledky, mám zvýšený tumor.marker thiminidkináza 7,9. Jelikož p.doktorka tento údaj úplně přešla,ráda bych věděla,co to pro mne znamená, jaké vyšetření bych třeba měla postoupit,s čím mohou výsledky souviset.
Užívám thyrozol na št.žlázu,mám osteroporozu, vys.kr.tlak,nedomýkavost chlopně. Děkuji za odpověď.

14.08.2012, Naďa

Tumor markery - thymidinkináza

Dobrý den, thymidinkináza se řadí mezi tumormarkery, je to enzym, jehož aktivita v buňkách stoupá ve fázi dělení buněk. Zvýšená aktivita v séru tedy může být jak u nádorového bujení, tak také u některých virových onemocnění, u zánětlivých onemocnění plic, u lupénky. Interpretovat jednorázový výsledek laboratorního vyšetření bez dalších znalostí celého případu není možné. Obraťte se prosím na Vaši ošetřující lékařku s žádostí o podrobnější informace.

MUDr. Lenka Pospíšilová, 15.08.2012

Darování krve nebo plazmy po operaci

Dobrý den. Dávám pravidelně krevní plazmu nebo krev, naposled jsem byl začátkem března. 20.3.2012 jsem absolvoval extrakci zubů moudrosti na Homolce a bylo mi předtím řečeno, že půl roku nesmím dávat krev. Extrakce zubů na druhé straně plánovaná o týden později byla bohužel odložena až na úterý 28.8.2012, což by způsobilo nemožnost dát krev až do jara. Slyšel jsem, že pokud cca do půl roku nepřijdu, bude se muset moje konzerva z minulého odběru vyhodit, což by mě mrzelo. Mohu přijít už po necelých pěti měsících v pátek 17.8., nebo mě vyhodíte? Jiný termín kvůli dovolené a práci do té doby nemám.

S pozdravem
Jan Hink

12.08.2012, Jan Hink

Odběry po chir.výkonku

Nebojte se, nic se likvidovat nebude. Dostavte se, až to bude možné, tj. na jaře příštího roku.

Dr.M.Bohoněk, 12.08.2012

Trombofilie

Dobrý den,psala jsem Vám ohledně přípravku Push Up2(příspěvek pod),Mám všechny tři typy mutace,je pro mě vhodný nějaký jiný přípravek na zvětšení prsou?Například Decolen?Děkuji

10.08.2012, Dáša

Připravky na zvětšení prsou

Tuto problematiku zde nelze bohužel vydiskutovat, navic tyto stranky nejsou na takové téma odborně zaměřené. Obraťte se na příslušného odborného lékaře.

Dr.M.Bohoněk, 12.08.2012

PushUp2

Dobrý den,mám trombofilii-leiden F.V. homozygot,protrombin heterozygot a mthfr A 12980 homozygot.Chtěla bych vyzkoušet prášky na zvětšení prsou PushUp2,můžu je brát?Děkuji

09.08.2012, Dáša

PushUp2

Ve Vašem případě bych byl s přípravkem PushUp2 velmi opatrný a spíše jej nedoporučuji a to pro obsah estrogenů.

Dr.M.Bohoněk, 10.08.2012

darování krevní plazmy se zlatým stafylokokem

DOBRÝ DEN,CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT,JESTLI MŮŽU DAROVAT KREVNÍ PLAZMU?? NA JAŘE MINULÉHO ROKU MI NA GYNEKOLOGII BYL ZJIŠTĚN ZLATÝ STAFYLOKOK,DOSTALA JSEM ANTIBIOTIKA A ŽÁDNÉ VÁŽNĚJŠÍ POTÍŽE OD TÉ DOBY NEMÁM,JEN SEM TAM ÚNAVA A BOLEST V KLOUBECH.DĚKUJI ZA OPOVĚĎ Macek

08.08.2012, macek

Darování plazmy

Lońský nález a následné přeléčení zlatého stafylokoka pro darování krve a jejích složek nevadí. Ostatní obtíže prodiskutujte osobně s lékařem transfuzní stanice nebo plazmaferetického centra.

Dr.M.Bohoněk, 10.08.2012

Ako odstránit zatvrdliny pri užívaní Fraxiparinu forte

Rada by som sa informovala, ako je možné odstrániť alebo urýchliť liečbu zatvrdlín, ktoré vznikajú v mieste vpichu Fraxiparinu forte,pretože pri jeho dlhodobom užívaní už máme problém nájsť vhodné miesto pre jeho aplikáciu.
Ďakujem

07.08.2012, Zdena Mlynárová

Aplikace Fraxiparine

Doporučuji po kažé aplikaci místo vpichu řádně a do široka promasírovat. Dále k aplikaci používejte i méně obvyklá místa - injekce lze aplikovat všude, kde vytvoříte podkožní řasu. Tj. kromě nejobvyklejšího místa do podkoží břišní krajiny lze s výhodou použít podkoží zejména na stehnech a předloktí.

Dr.M.Bohoněk, 10.08.2012

ZVÝŠENÁ SEDIMENTACE KRVE

Dobrý den. Moje manželka (38 let) byla na preventivním screeningovém vyšetření krve a moči + crp + štítná žláza + KW1 z koagulace + metabolismus železa. Vše měla v pořádku vyjma malého objemu erytrocytu a nedostatku železa. Na to dostala tabletky železa. Dále jí však byla zjištěna zvýšená sedimentace krve 20 za 1 hodinu. Její praktický lékař říkal, že s ohledem k ostatním výsledkům vyšetření to nic neznamená. Chtěl jsem se zeptat, jestli je to opravdu tak, jak říká její praktický lékař nebo by to mohl být ze zdravotního hlediska problém.

06.08.2012, Kryštof

Sedimentace

Zvýšení sedimentace na 20 mm/hod je opravdu malé a je pravděpodobně klinicky nevýznamné a může mít souvislost s nalezenou mírnou chudokrevností. Navíc, podstatně přesnější nespecifický zánětlivý marker CRP, je, jak uvádíte, negativní.

Dr.M.Bohoněk, 07.08.2012

nízké trombocity a penicilín

Dobrý den,
moje dcera se již 4 roky potýká s nízkými trombocity kolem 30,ale již po druhé po angíně kdy měla penicilín a byl ji
udělán krevní obraz trombocity stoupnou na 90 a nyní 70.
Prosím poradte mi na koho se obrátit a zda by se nedala nasadat nějaká léčba,aby se hodnota srounala a znovu neklesala.
Děkuji

06.08.2012, Jitka

Nízké trombocyty

Tuto problematiku řeší odborník - hematolog. Praktický lékař by tedy měl dceři vystavit doporučení do spádové hematologické ambulance.

Dr.M.Bohoněk, 07.08.2012

antikoncepce po Warfarinu

Pěkný den, byla mi ukončena léčba Warfarinem 17měsíců z důvodů plicní embolie po úrazu. Poslední menstruace trvala 4týdny nepřetržitě a nasazen NOrethisteron na 10 dnů, po dobrání za 3 dny znovu menstruace, skončila po 6dnech, nyní již týden mám bolesti v podbřišku a mírnější krvácení při styku. Chtěla bych se zeptat zda-li se mohu vrátit k HA Yadine, se kterou jsem byla několik let spokojená,byla mi nasazena jako náhrada za Logest, při které jsem krvácení po styku měla také. je mi 44let.Děkuji

04.08.2012, Ludmila

Hormonální antikoncepce po embolii

Ve Vašem případě bych byl s nasazením hormonální antikoncepce opatrný. Doporučuji hematologické vyšetření za účelem vyloučení trombofilních dispozic, kde následně dostanete i doporučení o dalším postupu.

Dr.M.Bohoněk, 06.08.2012

dotaz

Dobrý den,
můj otec v dubnu prodělal hlubokou žilní trombozu a do současné doby užívá varfarin.Může současně s tímto lékem užívat přípravek wobenzym na posílení imunity.

Děkuji Mikovcová

01.08.2012, Iva

Warfarin a Wobenzym

Ano, může.

Dr.M.Bohoněk, 02.08.2012

vyšetření krevní skupiny

Dobrý den,byla jsem na odběru krve na vyšetření krevní skupiny v těhotenství. V konziliárním vyšetření bylo napsáno, že "byla zjištěna krevní skupina B Rh(D) pozitivní, Ccee, Cw pozitivní, Kell negativní, PAT negativní. Dále byly přítomny nespecificky pozitivní reakce v celém enzymatickém testu, v NAT negativní, které t. č. nesvědčí pro přítomnost aloprotilátky". Doporučují kontrolu za 2 měsíce. Můžete mi prosím vysvětlit, co to znamená?
Moc děkuji Dubská

31.07.2012, Anežka Dubská

Těhotenské vyšetření

B RhD pozit, Ccee, Kell negat. jsou výsledky vyšetření krevně skupinových znaků v systémech AB0, Rh a Kell. Přítomnost nespecifických protilátek proti erytrocytům v enzymovém testu je v dané chvíli klinicky nevýznamný nález na jehož "závažnosti" kontrolní vyšetření obvykle nic nezmění.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Gilbertov syndrom

Dobry den, chcela by som sa opytat ci moze ist moj priatel darovat plazmu ked ma Gilbertov syndrom. Dakujem

30.07.2012, Gabriela

Darování krve a Gilbertův sy

Ano, může.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Fenotyp

Dobrý den, chtěla bych poprosit o vysvětlení fenotypu: mám B+ CCee K-
předem děkuji za odpověď Dominique

29.07.2012, Dominique

Fenotyp

B+ - krevní skupina B RhD pozitivní CCcc - značí přítomnost uvedených dalších znaků systému Rh(tj. kromě D) K+ - značí přítomnost znaku K (systému Kk). Event.podrobnosti Vám vysvětlí na každé transfuzní stanici.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Krvácení při stolici

Dobrý večer můj syn půl roku krvácel z konečníku jen při stolici ,v rozborech krve mšl zjištenou Yersenii měl pozitivní IgA a IgG,byl přeléčem antibiotiky týden před kolonoskopií už nekrvácel ve střevech byl název negativní.Po 14 dnech po vyšetření opět krvacel při stolici.Chtěla bych se zeptat jáké rozbory krve mám nechat udělat abychom zjistili problém.Děkuji Petra Kohlová.

29.07.2012, Petra Kohlová

Krvácení při stolici a yersiniose

To je otázka na gastroenterologa, který syna vyšetřoval, případně infekcionistu.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Warfarin

Dobrý den,ráda bych se zeptala na lék PRADAXA. Od března loňského roku se léčím na flebotrombozu LDK. 6 měsíců jsem si píchala fraxiparin následně jsem byla převedena na warfarin, který užívám dosud. Co se týče genetiky, tak tu mám v pořádku. Stav nastal po delším upoutání na lůžko. Je možné , aby mi lékařka předepsala místo warfarinu lék pradaxa. Slyšela jsem a četla i letáčky , že se jedná o šetrnější lék. Děkuji za odpověď Pavlína

26.07.2012, Pavlína

Pradaxa

Léka Pradaxa dosud není pro tuto indikaci oficiálně schválen, proto jeho užívání (byť je možné), nehradí zdravotní pojišťovny. Na druhou stranu není vůbec jisté, že Warfarin budete užívat trvale. Antikoagulační léčba se po rekanalizaci cév a jejím potvrzení angiologickým vyšetřením zpravidla vysazuje.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Trombofilný stav a aminokyseliny

21 ročnému synovi zistili trombofilný stav, mutácia faktora V. Leiden heterozyg. forma, v liečme Lawarin a teraz v dovolenkovom období Fraxiparin. Syn cvičí v posilnovni a začal užívať podporné aminokyseliny, no nie steroidy. Keďže som zdravotníčka, bojím sa oňho a neviem či užívanie aminokyselín v jeho prípade je správne.
Keďže študuje v Prahe raz mesačne cestuje až do Prešova na kontrolu Quickovho testu pri liečbe Lawarínom. Chcem sa opýtať či by mohol kontrolovať hodnoty Quickovho testu aj vo vašom zariadení. ak áno, prosím konkrétne. Veľmi pekne Ďakujem.

26.07.2012, Jana zo Slovenska

Trombofilní stav

Syna do péče můžeme převzít. Objednat se může na tel. 973203208. K první návštěvě je potřeba, asi s sebou měl relevantní lékařskou zprávu o aktuálním zdravotním stavu, provedených vyšetření a léčbě.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Kostni dren

Dobry den, chtela bych se stat darcem kostni drene, ale letos me bylo 36 let. Chci se zeptat jestli opravdu neni mozne se zapsat do registru darcu kostni drene v tomto veku?????Dekuji za odpoved.

24.07.2012, Eva

Vstup do registru dárců dřeně

Je to možné, ale za úhradu nákladů spojených s laboratorním vyšetřením. Více se dozvíte na www.kostnidren.cz

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Trombocyty

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li mám dále nějak řešit mou situaci(např.dalším vyšetřením)? Již několik let mi vychází z KO zvýšene trombocyty, cca 480-500, a leukocyty lehce zvýšené 10,2, jinak ostatní hodnoty vždy v normě.

Děkuji

24.07.2012, Tomas Novák

Zvýšené hodnoty

Velmi často se v podobných případech jedná o tzv.rekativní zvýšení na základě nějakého infekčního či zánětlivého podnětu, o kterém ani nemusíte vědět (čep na mandlích, zubní kaz, zánět dutin, akné apod.). Pokud jsou tyto příčiny vyloučeny, doporučuji hematologické vyšetření.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

Krev a tetování

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, můžu ještě darovat krev, když si nechám udělat tetování popř. po jaké době prosím. Díky

20.07.2012, Lukáš

Darování krve a tetování

Darovat krev a její složky můžete za 6 měsíců po tetování.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

vyřazený dárce krve

Dobrý den, byl jsem odmítnut a vyřazen z registru dárců krve z důvodu, že mi byla v krvi zjištěna protilátka anti-Le (a+b). Prosím o vysvětlení zda má toto zjištění pro můj zdravotní stav nějaký význam. Děkuji. P.Bužek

18.07.2012, Pavel Bužešk

Protilátka anti-Le

Jedná se o protilátku proti erytrocytům, která vznikla zřejmě na podkladě předcházející transfuze krve. Pro Váš zdravotní stav má tato skutečnost význam v případě nutnosti krevní transfuze, protože by jste měl obdržet krev skupiny Lea negativní (taklvých je ale většina, cca 78%).

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

mohu opět darovat krev?Dobrý den, jmenuji se Romana Valešová a byla jsem dárcem krve až do roku 2003, kdy mi bylo v Rakovníku na základě vyplnění nějakého dotazníku sděleno, že kvůli mému opakovanému pobytu v zahraničí ( USA, Velká Británie ) už nemohu darovat krev - a to i přes to, že v inkriminované době jsem byla striktní vegetarián a nikdy u mne nebyla diagnostikována žádná závažná choroba . Moje legitimace byla vystavena na jméno za svobodna Romana Vopatová s reg. číslem 1905/94. Od té doby už uběhlo téměř 10 let a mne by zajímalo, zda je možné zase začít krev darovat. Mám za sebou 13 odběrů, 10.5.1995 jsem obdržela bronzovou medaili PROF. MUDr. J. Janského.Krev jsem darovala vždy v místě bydliště - ať už v Plzni, Praze, Rakovníku a v Lounech.V současné době je nejbližší obběrová stanice v Lounech. Děkuji za odpověď předem. S pozdravem, Mgr. R. Valešová

11.07.2012, Romana Valešová

Darování krve a pobyt v zahraničí

Opakovaný pobyt v USA Vás z darování krve rozhodně nediskvalifikuje. S Velkou Británií to je tak, že darovat krev nemohou osoby, které které mezi léty 1980-1996 pobývaly celkem 6 měsíců a déle ve Velké Británii a/nebo ve Francii.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

léčba WARFARINEM

Dobrý den,v únoru 2012 jsem prodělala plic.embolii(dlouhý let,antikoncepce).Užívám warfarin(5mg) každý den 1a půl tbl.Poslední dobou mi začly moc vypadávat vlasy, hlavně po ránu asi 150 každý den a i během dne ještě několik vlasů vypadne stačí prohrábnutí vlasů rukou či hřebenem, chtěla bych se zeptat jak dlouho ještě má léčba bude trvat a zda není možné, že to padání souvisí právě s warfarinem, případně zda nejde nahradit jinými léky, nebo zda existuje něco, čím zabránit takovému padání vlasů?Děkuji za odpověď

06.07.2012, Renáta

Warfarin po embolii

Vypadávání vlastů s užíváním Warfarinu souviset nemusí (i když jako vzácný nežádoucí účinek je popisováno), doporučuji konzultaci u dermatovenerologa. Na druhou stranu užívání Warfarinu není, resp. nemusí být po plicní embolii trvalé. Závisí na stavu rekanalizace postižených plicních cév a také na event.trombofilních rizicích. Bližší informace Vám poskytne ošetřující lékař, v ideálním případě hematolog.

Dr.M.Bohoněk, 01.08.2012

PREVENCE

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak často by měl člověk docházet na preventivní vyšetření krevního obrazu ke svému praktickému lékaři s ohledem na prevenci vůči možným poruchám krvetvorby, aby byly pokud možno odhaleny včas(leukémie, atd.).

03.07.2012, Jaromír

Preventivní vyšetření

Riziko výskytu poruch krvetvroby je v běžné populaci extrémně malé, aby se k tomuto mohl stanovit vhodný interval prevence. Nicméně preventivní lékařské vyšetření 1 x za rok s provedením základních laboratorních vyšetření, včetně krevního obrazu, je vhodné a obecně doporučené. Specielní kategorií jsou ale pracovníci rizikových profesí, z nichž někteří jsou ohroženi zvýšeným rizikem vzniku nádorových onemocnění, včetně krve (osoby pohybující se v prostředí se zvýšeným radiačním zářením, pracovníci v chemickém průmyslu apod.). V těchto případech režim preventivních prohlídek upravují zvláštní hygienická doporučení.

Dr.M.Bohoněk, 04.07.2012

Klíšťová encefalitida

Dobrý den, který se serologických vyšetření se provádí při zjišťování přítomnosti protilátek proti viru způsobující klíšťovou encefalitidu.
Děkuji

02.07.2012, Walter Nürnberger

Diagnostika klíšťové encefalitis

Sérologickou diagnostiku klíšťové encefalis se zabývají specializované virologické laboratoře, k dispozici jsou ELISA testy na stanovení IgG a IgM protilátek. Pokud jste ale měl na mysli diagnostiku u dárců krve, tak dárci krve se na klíšťovou encefalitis nevyšetřují.

Dr.M.Bohoněk, 02.07.2012

Kostní dřeň

Dobrý den,prosím mohu darovat kostní dřeň, když mám lehkou trombocytopenii a slabé HLA protilátky?
leuko 5,1 G/l Hb 12,5 g/ dl trombo 142 G/i děkuji Katka

02.07.2012, Kateřina Tlačilová

Darování kostní dřeně.

Určitě můžete vstoupit do registru dárců kostní dřeně, stávající nález není k tomu kontraindikací. O vlastním darování se rozhoduje až v případě, že by jste byla vhodná pro některého z potřebných pacientů a to na základě aktuálního zdravotního stavu.

Dr.M.Bohoněk, 02.07.2012

Plazma

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na pár věcí týkající se darování plazmy.
Darovat plazmu jsem začala před 14 ti dny v Rakouském Linzu.Chtěla bych se zeptat,jestli je zdravé pro ženu ve 34 letech darovat plazmu 6 X v měsíci.Kamarádka mne vystrašila,že jezdila před pár lety s partičkou 5 ti lidí a museli to ukončit prože všem 5 ti lidem se po třech letech objevila rakovina,kamarádka měla naštěstí nezhoubnou,ale i tak je to dost nepříjemné.Mohli by jste mi prosím napsat,jestli je to možné a jestli jsou opravdu taková rizika u darování plazmy?
Moc děkuji.

27.06.2012, Jaroslava

Darování plazmy

Riziko vzniku rakoviny v souvislosti s darováním krve a jejích složek, tj. i plazmy neexistuje. Uvedené skutečnosti ve Vašem dotazu jsou tedy pouze shodou náhod a jakoukoli souvislost s odběry plazmy vylučuji. Četnost darování plazmy je dána evropskou a národní legislativou, v ČR je to 1 x za 2 týdny a vliv na dárce je individuální, u žen jsou rozhodně vhodnější delší intervaly mezi jednotlivými odběry.

Dr.M.Bohoněk, 29.06.2012

uzliny

Dobrý den,prosím Vás mám k vám dotaz,potřebuji pomoci,mám uzliny v břišní dutině,ani nevím jestli je má špatné nebo dobré,taky v pod krčním kývačem,ty v břišní dutině mě zjistily před rokem,mám neustále otoky a bolesti v břišní dutině,at sním cokoliv,otýkají mi i nohy,ruce,obličej,jsem neustále bolestivá,mám bolesti nohou,krční páteře,ale já si myslím že je to vše z toho břicha,musím brát odvodnovací tablety,ale já to nechci takto řešit potřebuji z toho problému se dostat,jsem na tom hůře a hůře,nemohu ani chodit ven,protože mě oteče břicho,a pak mě bolí i nohy a to mi je 41 roků a cítím se jak důchodkyně které je tak 85 let a ta ještě je šikovnější,děkuji za každou radu s přáním krásného dne Eva

26.06.2012, Eva

Uzliny

Diferenciální diagnostiku uzlinového syndromu, tj. zjištění pravděpodobné příčiny jejich zduření, Vám nejlépe provedou na spádová hematologické ambulnaci. S odborným vyšetřením určitě neváhejte.

Dr.M.Bohoněk, 26.06.2012

Poděkování

Vážený pane primáři,
děkuji za odpovědˇ a přeji Vám příjemnou dovolenou.
Miluše

22.06.2012, Miluše

Dotaz na provozní dobu Louny

Dobrý den,

nemůžu najít na Vašich stránkách, kdy má odb. středisko v Lounech dovolenou v červenci. Moc děkuji za informace, Pavla Tichá.

21.06.2012, Pavla Tichá

Dovolená v Lounech

Od 23.7. do 12.8.2012. Informaci na stránky hned dáme, děkujeme za upozornění.

Dr.M.Bohoněk, 21.06.2012

Laborat.vyšetření likvoru

Vážený pane doktore,
lumbální punkcí bylo zjištěno: anti-HSV-1,2/IgG ELISA - 4,02 a dále G"TYP 4(hraniční):Oligoklonální pásy nalezeny v likvoru i séru ve shodných pozicích, migrují v alkal.oblasti,dva z nich jsou v likvoru výraznější. Hraniční nález není průkazný prob intrathék.syntézu oligoklon. IgG.D.p. Prosím o informaci, co to pro mě znamená.
Děkuji a přeji hezký den.
Šárka

20.06.2012, Šárka Vitásková

Oligoklonání pásy v likvoru

Viz odpověď na jeden z dotazů níže. Může se jednat o známky neurologického onemocnění, bližší informace a interpretaci nálezu Vám poskytne neurolog.

Dr.M.Bohoněk, 21.06.2012

Mutace

Dobry den,byla mi zjistena mutace:Polymorfismus MTHFR:C677T:TT(homozygot)+A1298C:AA:
Zajmalo by me,co to v podstate znamena,a jak to ovlivni me dalsi tehotenstvi?Mutace byla zjistena,po neuspesnem porodu mrtveho plodu ve 33tt uskrceni pup.snurou,a predcastne odlouceni placenty.Mela tato mutace spojitost s predcastne odloucenou placentou v tehotenstvi?Mockrat vam dekuji za odpoved.

18.06.2012, Petra

MTHFR mutace

Mutace genů pro MTHFR nejsou samy o sobě klinicky příliš významné a souvislost s předčasně odloučenou placentou nevidím. Jedná se o znaky, které mají vliv na metabolismus tzv.homocysteinu, při jehož zvýšení (biochemické vyšetření) je nutné užívat kyselinu listovou. V kombinaci s jinými tzv.trombofilními faktory, mohou tyto mutace představovat zvýšené riziko vzniku žilní trombozy.

Dr.M.Bohoněk, 21.06.2012

Registr dárců kostní dřeně

Dobrý den,
ráda bych se u vás zapsala do registru dárců kostní dřeně. Vím, že je zapotřebí odběr krve, ale nevím kde se můžu k vyšetření objednat a bohužel se mi to nepovedlo nalézt ani na vašich stránkách. Bohužel nejsem z Prahy a budu se muset uvolnit z práce, proto bych ráda věděla jestli je možné potvrdit mi u vás propustku. Děkuji

18.06.2012, Karolína

Vstup do registru dárců kostní dřeně

Veškeré potřebné informace naleznete na www.kostnidren.cz, konkrétně o našem dárcovském centru na www.kostnidren.cz/registr/kontakty/dc-detail.php?id=9. Potvrzení Vám samozřejmě vystavíme.

Dr.M.Bohoněk, 21.06.2012

Přeředění krve warfarinem, následné problémy

Dobrý den, je mi 25 let, vždy jsem měla nízký krevní tlak kolem 110/70 a puls 60. Prodělala jsem drobnou plicní embolii levé plíce a byl mi nasazen warfarin. Před propuštěním z hospitalizace mi byl změřen krevní tlak a puls se stejnými výsledky, byl proveden ultrazvuk srdce, který byl v naprostém pořádku, hladina inr byla 2,09. Po 14 dnech mi bylo při kontrole zjištěno inr 4,79. V této době jsem poprvé zaznamenala, pískání a šumění v hlavě. Postupem času se se toto pískání začalo objevovat čím dál častěji, po měsíci se přidal tlak v hlavě, následně za další měsíc malátnost a nyní po 4 měsících od prvních příznaků mi bylo zjištěno výrazné zvýšení krevního tlaku na 130/85 a puls 90-110. Od přeředění krve se cítím čím dál hůř a nemohu se zbavit pocitu, že tyto problémy s ním souvisí. Prosím Vás tedy o radu, jaké testy a vyšetření by bylo vhodné udělat, aby se zjistila příčina těchto problémů? Děkuji moc za odpověď.

18.06.2012, Jana

Pískání v hlavě

Doporučuji podrobnější kardiologické a cevní, případně též neurologické vyšetření. Souvislost s užíváním Warfarinu nevidím.

Dr.M.Bohoněk, 21.06.2012

bulka na břiše

Dobrý den, dnes jsem nahmatala bulku na břiše, kousek od pupíku. Jsem diabetička a píchám si 5krát denně inzulín a to právě jen do břicha.Může to být z toho,že jsem se strefila vícekrát na jedno místo ? Je to dost bolestivé a já se bojím. Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.Eva

16.06.2012, Eva

Bulka na břiše

S tímto problémem se musíte obrátit na ošetřujícího lékaře, který Vás vyšetří. K tomu se nelze na dálku vyjádřit.

Dr.M.Bohoněk, 21.06.2012

Dotaz

Vážený pane doktore,
navazuji na můj dotaz ze dne 7.5.2012. Lumbální punkci bylo zjištěno: Hladina imunoglobulinů v likvoru IgA+IgM+IgG v normě.Oligoklonální pásy nalezeny v likvoru i séru ve shodných pozicích i intenzitách,migrují v neutr.oblast.Intrathék.syntéa oligoklon.IgGneprokázána. Nález svědčí pro systémovou produkci oligoklon.IgG s pasivním přestupem do moku.Spec.protein v séru v normě. Vyloučena RS.Ale nedozvěděla jsem se, co znamenají tyto oligoklonální pásy v mém případě, na jaký problém tyto pasy poukazují. U zdravého člověka se přece nevyskytují.
Přeji hezký den.
Miluše

15.06.2012, Miluše

Oligoklonální pásy

Bližší informace by Vám měl sdělit neurolog, protože oligoklonální pásy mohou být známkou neurologického onemocnění, často znamenají diagnozu RS (roztroušené sklerozy), která ale ve Vašem případě byla vyloučena. Na druhou stranu se ale nemusí vůbec jednat o klinicky významný nález.

Dr.M.Bohoněk, 21.06.2012

Opakované vpichy

Dobrý den, jaký je potenciál opakovaných vpichů způsobit poškození žíly?

14.06.2012, Petr Kahabka

Vpichy a poškození žíly

Je to individuální. Při častých odběrech, např.plazmy, mohou časté vpichy u některých jedinců žíly částečně poškodit.

Dr.M.Bohoněk, 21.06.2012

Odběr plazmy

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jestli je možné darovat plazmu i při sníženém stavu leukocytů.Chodím darovat plazmu asi ve dvouměsíčním intervalu.Počet leukocytů se vždy pohyboval mezi 4,0až6,0.Při posledním odběru plazmy,ale rozbor krve ukázal počet leukocitů 3,4,jinak vše v normálu.Zajímalo by mně zdali se při takovém počtu leukocitů může plazma odebrat a jaké to může mít vliv na zdravotní stav dárce.

10.06.2012, Petr

Snížené leukocyty

Leukocyty není parametr, který je kritériem pro posuzování způsobilosti k darování krve a jejích složek. Uvedené snížení je klinicky nevýznamné a pokud nebude mít pokračující tendeci, darovat plazmu můžete.

Dr.M.Bohoněk, 21.06.2012

Dotaz

Dobry den, mam dotaz. Daruji krevni plasmu a chtela bych se zeptat jake vsechny prasky jsou zakazane uzivat. Dekuji a preji hezky den

09.06.2012, Misa

Léky a odběry dárce

Obecně: vyloučení dárce záleží na charakteru předepsaného léčiva, způsobu působení a na léčeném onemocnění, obvykle na dobu alespoň dvou biologických poločasů. Doporučuje se vypracovat pro každé pracoviště seznam běžně používaných léků s uvedením, zda lze dárce, kteří tyto léky užívají, přijmou k odběru či ne Dočasně  salicyláty, ASA: 5 dní při přípravě trombocytů  antikoagulantia: po ukončení užívání léků  isotretinoin (Accutane, Roaccutane - na akné): měsíc  dutasterid, finasterid (Avodart, Finex, Penester, Propecia, Proscar - na hyperplazii prostaty): 1 měsíc  acitretin (Neotigason - na akné): 1 rok  léky s potenciálně teratogenním účinkem: vyřadit po dobu odpovídající farmakokinetickým vlastnostem léku Trvalé vyloučení  přípravky z lidské hypofýzy (např. růstový hormon)  Tigason, Tegison (etretinat, na akné)  dlouhodobé užívání psychofarmak  intravenózní či intramuskulární užití léků nepředepsaných lékařem, včetně anabolik a steroidů Lze přijmout: dlouhodobá profylaxe antiastmatiky, hormonální antikoncepce apod. antidepresiva: individuální posouzení podle klinického stavu a nejde-li o endogenní depresi (nesmí být ovlivněna schopnost rozhodování dárce)

Dr.M.Bohoněk, 21.06.2012